Imię: Genowefa – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Genowefa? Kiedy są imieniny Genowefy i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Genowefa

Genowefa – imię żeńskie pochodzenia romańsko-celtycko-germańskiego. Imię to mogło oznaczać kobietę szlachetnego rodu lub córkę nieba. Dosłowne znaczenie imienia to połączenie łacińskiego słowa gena- , czyli „ród” i celtyckiego wifa, czyli „żona”. Genowefa obchodzi imieniny 9 listopada i 3 stycznia.

Kobiety o tym imieniu są osobami bardzo silnymi, zdecydowanymi i pewnymi siebie. Mają twardy charakter i zdecydowanie, pewnie i nieraz za wszelką cenę dążą do wyznaczonego celu. Zrezygnowanie, zniechęcenie, poddawanie się to nie są ich typowe reakcje i zachowania. Pewne siebie, dynamiczne, idą do przodu bez wahań i niepewności. Jednocześnie nigdy nie ulegają wpływom innych, nie zmieniają decyzji pod wpływem rady innych osób, nie słuchają nawet słusznych rad innych. Ich nadrzędnym celem jest osiągnięcie tego, co dla nich najważniejsze i żadne przeszkody nie są w stanie ich zniechęcić. Jeśli po drodze zdarzą się jej porażki – nie przejmują się nimi zbytnio, tylko wytrwale dążą do upragnionego celu.

Genowefa cechuje się bystrym, chłodnym i analitycznym umysłem. Nie kieruje się w podejmowaniu decyzji i ocenianiu charakterów innych intuicją lub uczuciem, a logicznym rozumowaniem. Z tego też powodu nie należy do czułych kobiet, w miłości i przyjaźni są nieufne i powściągliwe. Nie lubią czułostkowości, patetycznych deklaracji miłosnych, nadmiernego okazywania uczuć. Są niezależne, nie należą do osób bardzo towarzyskich. Chętnie przebywają z ludźmi wtedy, gdy wiąże się to z działalnością zawodową, wspólnymi przekonaniami politycznymi lub literackimi. Chce stać na czele i przewodzić, a nie podporządkowywać się decyzjom innych.

Imieniny Genowefy

Imieniny Genowefy są obchodzone najczęściej dnia 3 stycznia, lecz Genowefa może także obchodzić imieniny 9 listopada.

Znane Genowefy

  • św. Genowefa z Paryża – mniszka, patronka Francji;
  • św. Genowefa Torres – hiszpańska zakonnica, założycielka Zgromadzenia Sióstr od Najświętszego Serca Jezusa;
  • Genowefa Ferenc – polityk;
  • Genowefa Grabowska – posłanka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *