Imię: Gertruda – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Gertruda? Kiedy są imieniny Gertrudy i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Gertruda

Gertruda – imię żeńskie pochodzenia germańskiego, złożone z członów „ger” – w staro-wysoko-niemieckim oznacza on „włócznię z ostrym żelaznym grotem”, „oszczep” oraz trut”, od germańskiego słowa „trudi” – „moc, siła”, pomieszanego z „druda” („drut” – „ukochany, miły”). Imię to można tłumaczyć jako „silna w walce oszczepem”. W Polsce imię to znane jest od XIII wieku, początkowo w łacińskiej formie Gertrudis. Imię to było dość popularne w średniowieczu. Na gruncie niemieckim skróconą wersję imienia Gertruda może stanowić imię Gerda.

Kobiety o imieniu Gertruda są silne psychicznie, zdecydowane i przedsiębiorcze. Wiedzą, czego chcą i konsekwentnie dążą do wyznaczonych sobie celów. Jest odważna, szybka, zdecydowana. Lubi mieć kontrolę nad swoim życiem, a w stosunku do innych ludzi bywa despotyczna. Jest wymagająca nie tylko wobec otaczających ją ludzi, ale i wobec siebie. We wszystkim co robi stara się być perfekcjonistką. Zawsze opanowana, pewna siebie, kieruje się w życiu przede wszystkim rozumem, a nie sercem. Nie jest ławo wyprowadzić ją z równowagi, ale gdy daje się ponieść negatywnym emocjom, trudno ją udobruchać.

Gertruda ma bardzo praktyczne podejście do życia. Ważna jest dla niej praca, materialne zabezpieczenie,  lubi wszelkie praktyczne, konkretne zajęcia przynoszące widoczne efekty. W życiu dąży przede wszystkim do osiągnięcia stabilizacji i bezpieczeństwa. W miłości bywa nieufna i zamknięta w sobie. Trzeba naprawdę zdobyć jej serce i zaufanie, by otworzyła się i wyznała uczucia. W ważnej sprawie potrafi kierować się altruizmem i sercem, a nie jedynie rozumem.

Imieniny Gertrudy

Imieniny Gertrudy są obchodzone najczęściej dnia 17 marca, lecz Gertruda może także obchodzić imieniny: 18 lutego oraz 16 listopada.

Znane imienniczki

  • Gertruda Stein – amerykańska pisarka, poetka, feministka;
  • Gertruda Szalsza – polska aktorka teatralna i filmowa;
  • Gertruda z Komorowskich Potocka – pierwsza żona Stanisława Szczęsnego Potockiego;
  • Gertruda von Hohenberg – królowa Niemiec w XIII wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *