Imię: Gotfryd – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Gotfryd? Kiedy są imieniny Gotfryda i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Gotfryd

Gotfryd – to imię męskie pochodzenia germańskiego, które jest połączeniem słów Got – Bóg oraz frid – pokój „. Sprawiedliwy, miłosierny, życzliwy i uczynny, niosący pokój i obronę słabszym, a ubogim opiekę i schronienie”. Imię było najbardziej popularne w dobie średniowiecza. Nadawano je głównie rycerzom. Imię to charakteryzuje osobę zdecydowaną, która wie czego chce i nie waha się w swych poglądach oraz działaniu. Zawsze przed podjęciem pewnych kroków dokładnie analizuje to co ma zrobić. Uważa że jest szlachetny i sprawiedliwy. Natomiast w otoczeniu postrzegany jest za osobę zaborczą, która bezwzględnie dąży do osiągnięcia swych celów.

Ich charakterystyczną liczbą jest liczba jeden. Oznacza początek, zaczynanie czegoś na wzór Boga, który stworzył świat z niczego. Gotfryd to indywidualista, niezależny od nikogo, działający na własną rękę. Ustala własne reguły i prawa i każe innym ich przestrzegać. Lubi być tam gdzie coś się zaczyna, gdzie coś bierze swój początek.

Jego pasją jest projektowanie i budowanie od podstaw. Woli żyć z dala od innych, lubi samotność. Nie potrzebuje do szczęścia nowoczesnych technologii. Mówi się, że Gotfryd to osoba skłonna do kierowania innymi. Jest stanowczy a czasem zachowuje się nawet jak tyran. Nie przyjmuje nie za odpowiedź i zawsze chce by inni myśleli tak jak on. Niestety nie są to osoby, z którymi łatwo byłoby żyć.

Obcojęzyczne formy tego imienia:

angielskie Godfrey, niemieckie Gottfrid, Gottfried, Gotz, francuskie Godefroi, Gedefroy, włoskie Godofredo, rosysjkie Bogumir, czeskie Bohumir, węgierskie Bogomer

Imieniny Gotfryda

Gotfryd imieniny obchodzi: 13 stycznia oraz 8 listopada.

Znani imiennicy

  • Godfryd z Bouillon (1060-1100) – pierwszy król jerozolimski, Obrońca Grobu Świętego,
  • Gottfried Wilhelm Leibniz (1646-1716)-niemiecki filozof i matematyk,
  • Johann Gottfried Herder (1744-1803) – filozof pruski,
  • Gottfried von Einem (1918-1996) – kompozytor austriacki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *