Imię: Henryk – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Henryk? Kiedy są imieniny Henryka i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Henryk

Henryk – imię męskie pochodzenia germańskiego, które wywodzi się od słów Heime-rich, oznaczających „pan domu” lub „władca rodzinnego kraju”. Imię to było bardzo popularne wśród książąt i królów niemieckich i dzięki temu rozpowszechniło się ono w innych krajach europejskich.

Mężczyźni o imieniu Henryk mają skomplikowany i niejednorodny charakter. Z jednej strony są skrytymi, niepewnymi siebie mężczyznami, a z drugiej strony przejawiają często nieprzejednany upór i zdecydowanie co do swoich racji. O takich osobach mówi się, że nie mają łatwego charakteru. Bywają bardzo uparci i pewni siebie w dążeniu do realizacji własnych zamierzeń, nie ulegają wpływom innych ludzi, nie potrafią spojrzeć na siebie obiektywnie i przyznać, że w jakiejś sprawie nie mają racji. Henryk jest zazwyczaj bardzo energicznym i dynamicznym mężczyzną o cechach przywódczych. Będzie chciał kierować pracą innych ludzi i podejmować kluczowe decyzje. W życiu zawodowym potrzebuje wspólnych działań i przedsięwzięć, znakomicie czuje się na kongresach, konferencjach, wymagających dyskusji, podejmowania decyzji i zbiorowych działań.

Henryk znakomicie radzi sobie w pracy wymagającej grupowych działań. Także w życiu osobistym potrzebuje innych ludzi do zachowania równowagi wewnętrznej. Ogromne znaczenie ma dla niego rodzina, ciepły i bezpieczny dom, ale w stosunku do domowników bywa Henryk zbyt zaborczy, uparty i nieustępliwy w swoim zdaniu. Z pewnością można na nim polegać w trudnych sytuacjach, a zazwyczaj Henryk jawi się jako uczciwy, prostolinijny i szczery mężczyzna. Gdy spotykają go niepowodzenia, wówczas będzie reagował gniewem lub nie będzie chciał przyjąć porażki do wiadomości. Lubi beztroskie, wesołe spotkania towarzyskie przy suto zastawionym stole. Ważne jest również dla niego wygodne, komfortowe i wystawne urządzenie domu.

Imieniny Henryka

Imieniny Henryka są obchodzone najczęściej: 19 stycznia i 15 lipca. Henryk może obchodzić imieniny także: 23 stycznia, 27 stycznia, 19 lutego, 2 marca, 10 kwietnia, 10 czerwca, 13 lipca oraz 14 lipca,.

Znani imiennicy

  • Henryk Sienkiewicz – pisarz znanych powieści historycznych, publicysta, laureat nagrody Nobla;
  • Henryk Rzewuski – powieściopisarz żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku, autor m.in. Pamiątek Soplicy;
  • Henryk Wieniawski – kompozytor, skrzypek, określany jako wirtuoz skrzypiec;
  • Heinrich Heine – niemiecki poeta epoki romantyzmu o korzeniach żydowskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *