Imię: Hiacynt – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Hiacynt? Kiedy są imieniny Hiacynta i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Hiacynt

Hiacynt – imię pochodzenia greckiegowywodzi się od mitycznej postaci Hyakinthos, syna Amyklasa oraz Diomedy. Otóż, zazdrosny Zefir skierował w jego stronę dysk rzucony przez Apollina, powodując tym samym śmierć chłopca. Trzeba podkreślić to, iż z jego krwi wyrosły śliczne kwiaty, które od imienia zostały nazwane hiacyntami. W Polsce to imię zostało spolszczone i często występuje pod postacią imienia Jacek lub Jacenty.

Nie ulega wątpliwości to, iż mężczyzna o tym imieniu jest niesamowicie wrażliwy, delikatny, a także wyczulony na piękno otaczającego go świata. Warto podkreślić, iż w ludziach dostrzega tylko dobro, zawsze wierzy w ich szczere intencje, dlatego łatwo go skrzywdzić lub oszukać. Oprócz tego, Hiacynt to typ marzyciela, który całymi dniami żyje w swym wyimaginowanym  świecie, w związku z tym, gdy musi się on zmierzyć z ciężką rzeczywistością, jest to dla niego bardzo trudne doświadczenie, można nawet rzec iż bolesne.
Z pewnością, kocha się w poezji, uwielbia podziwiać dzieła sztuki, a co najważniejsze często sam posiada niezwykły talent artystyczny.

Oczywiście, dobra materialne nie mają dla niego żadnej wartości, nie ma obsesji na punkcie gromadzenia majątku. Przede wszystkim, dla niego liczą się wyłącznie wartości duchowe. Ponadto, Hiacynt chętnie pomaga innym i nigdy w zamian nie oczekuje zapłaty. Należy wspomnieć też o tym, iż jest on mężczyzną przywiązującym duże znaczenie do swego wyglądu zewnętrznego, zawsze dba o swój nienaganny wizerunek. Charakteryzuje się również wysoką kulturą osobistą, a s stosunku do kobiet jest szarmancki, dlatego wiele z nich się w nim podkochuje.

Imieniny Hiacynta

Hiacynt imieniny może obchodzić w następujące dni: 16 marca, 4 lipca, 26 lipca, 17 sierpnia oraz 11 września.

Znane postacie

  • św. Hiacynt – męczennik chrześcijański,
  • św. Hiacynt (Jacek) Odrowąż-Wojtkowicz – dominikanin,
  • bł. Hiacynt od Aniołów – indiański męczennik chrześcijański,
  • Hiacynt Przetocki, polski twórca barokowy,
  • Jacek Hiacynt Małachowski – polski działacz polityczny,
  • Hiacynt Dziarkowski – lekarz warszawski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *