Imię: Hiacynta – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Hiacynta? Kiedy są imieniny Hiacynty i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Hiacynta

Hiacynta – imię żeńskie pochodzenia greckiego. Stanowi żeński odpowiednik imienia Hiacynt, które pochodzi od postaci mitycznego Hyakinthosa. Był on synem Amyklasa i Diomedy. Z krwi Hyakinthosa wyrosły kwiaty, które nazwano od jego imienia hiacyntami (w brzmieniu łacińskim – hiacynthus). W Polsce imię to było często nadawane w żeńskich zgromadzeniach zakonnych.

Kobiety o imieniu Hiacynta są zawsze pogodnymi, życzliwymi i łagodnymi osobami o sangwinicznym usposobieniuW naturalny i niewymuszony sposób są dobre i życzliwe dla każdego, z największą chęcią niosą pomoc każdej potrzebującej osobie, nie oczekując w zamian ani wyrazów wdzięczności ani uznania jej zasług. Bez wątpienia Hiacynta jest szlachetną, dobrą osobą, która potrafi działać i pomagać bezinteresownie, która potrafi być wspaniałomyślna. Hiacynta jest wyrozumiała, łagodna wobec innych ludzi, rozumie doskonale naturę ludzką wraz z jej słabościami, niedoskonałościami i wadami. Pomagając innym, czuje, że przede wszystkim robi dzięki temu dużo dla samej siebie. Świetnie sprawdza się w zawodach psychologa, pedagoga, wychowawcy, nauczyciela, ale i pracownika socjalnego, lekarza, pielęgniarki.

Kobiety o tym imieniu mają zazwyczaj doskonały kontakt z innymi ludźmi. Wynika to z jednej strony z ich dobrej znajomości natury ludzkiej, a z drugiej strony – z silnie rozwiniętej intuicji. I to właśnie intuicją, a nie logicznym i racjonalnym umysłem, kieruje się w życiu Hiacynta. Poza pracą z ludźmi Hiacynta sprawdza się także jako świetna organizatorka. Potrafi ogarnąć największy chaos i bałagan i wprowadzić do niego sens i ład. Znakomicie zarządza także pracą innych ludzi. Jej wyraźną cechą charakteru jest także duża pomysłowość i kreatywność w myśleniu. Hiacynta potrafi wymyślić coś, na co inni nie wpadli lub zauważyć coś, czego pozostali ludzie nie widzą.

Imieniny Hiacynty

Hiacynta imieniny może obchodzić w następujące dni: 30 stycznia, 20 lutego oraz 9 maja.

Znane imienniczki

  • św. Hiacynta Mariscotti – włoska zakonnica, żyjąca na przełomie XVI i XVII wieku, działała charytatywnie;
  • bł. Hiacynta z Fatimy – jako dziewczynka razem z Franciszkiem i Łucją widziała Maryję w Fatimie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *