Hieronim (imię) – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Hieronim? Kiedy są imieniny Hieronima i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Hieronim

Hieronim – jest to imię wywodzące się z języka greckiego, pochodzące od słów „hierós” – święty, poświęcony bóstwu i „ónyma (ónoma)” – imię. Oznacza zatem „ten, który nosi święte imię” i wyraża życzenie bycia świętym dla noszącego to imię człowieka. W Polsce występuje od czasów średniowiecznych, obecnie nadawane jest bardzo rzadko.

Hieronim to kulturalny, bardzo inteligentny mężczyzna, to miłośnik książek, błyskotliwy erudyta, prawdziwa kopalnia wiedzy. Ma doskonałą pamięć i nieustannie poszerza swoje wiadomości. Często wybiera karierę naukową. Ma głębokie przeświadczenie, że jego życiową misją jest zrobienie czegoś ważnego. Dlatego też jego charakter jest raczej trudny. Ma naturę ekstrawertyka i zdobywcy, lubi, gdy się o nim mówi, jest pobudliwy i choleryczny.

Mężczyzna noszący to imię jest konsekwentny, uparty, czasem wręcz apodyktyczny. Cechuje go niezależność, pewność siebie i przedsiębiorczość. Bez względu na cenę dąży do obranego celu, a pojawiające się trudności czy porażki uznaje za wliczone w sukces koszty. Bardzo dokładnie przeprowadza każdy swój plan. Bardzo ceni sobie życie towarzyskie, kocha swe ognisko domowe, jest troskliwym ojcem nieco rozpieszczającym dzieci.

Imieniny Hieronima

Hieronim obchodzi imieniny: 8 lutego, 3 marca, 20 lipca, 30 września, 6 listopada, 4 grudnia oraz 11 grudnia.

Znani imiennicy

  • Hieronim Bosch – niderlandzki malarz
  • Hieronim „Hirek” Wrona – polski dziennikarz muzyczny
  • Hieronim Neumann – polski reżyser, scenarzysta
  • Hieronim Kaliński – polski poeta klasycystyczny
  • Hieronim Morsztyn – polski poeta wczesnobarokowy
  • Jérôme Boateng – niemiecki piłkarz
  • Hieronim Canavesi – włoski rzeźbiarz, nadworny artysta Zygmunta Augusta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *