Imię: Hortensja – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Hortensja? Kiedy są imieniny Hortensji i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Hortensja

Hortensja – imię żeńskie pochodzenia starorzymskiego, które pochodzi od męskiego imienia Hortensjusz. Imię wywodzi się od nazwiska rzymskiego rodu Hortensjuszy, które pochodzi od łacińskiego słowa hortus, oznaczającego „ogród”, a z kolei słowo hortensius oznacza „ogrodnik”.

Kobiety o imieniu Hortensja są niezależnymi, wrażliwymi introwertyczkami, dla których ważniejszy jest świat myśli, uczuć, marzeń i wewnętrznych doznań niż świat zewnętrzny. Subtelne, wrażliwe, delikatne, ale i samodzielne, niepodlegające wpływom innych ludzi. Mają zazwyczaj różnorodne zainteresowania, szerokie horyzonty myślowe. Dużo czytają, lubią także podróże. Zazwyczaj Hortensja jest typem samotniczki, która lubi pracować w pojedynkę. Nie zależy jej na podtrzymywaniu kontaktów, nawet będzie stronić od ludzi i ich towarzystwa. Bardzo łatwo ją zranić, nie jest odporna ani na krytykę, ani na niemiłe, szorstkie uwagi i opinie na swój temat. Rozwija wszystkie swoje możliwości, gdy pracuje samodzielnie; na pracę grupową, wymagającą współpracy z innymi lub współzawodnictwa jest zbyt wrażliwa i niezależna.

Hortensja jest zazwyczaj kobietą niepewną siebie i nieśmiałą w kontaktach z innymi. Nie potrafi spokojnie znosić niepowodzeń i porażek, wówczas złości się i wybucha gniewem. Należy ona do kobiet bardzo wnikliwych, subtelnych, o silnej intuicji, która pozwala jej celnie oceniać charaktery i postawy ludzkie oraz wyczuwać niebezpieczeństwa i zagrożenia. Posiadają także krytyczną inteligencję, która pozwala im obiektywnie i chłodno patrzeć na świat. Hortensja jest bardzo wrażliwa, potrzebuje miłości i poczucia bezpieczeństwa, ale nie będzie okazywać uczuć. Skryta i niezależna. Lubi podejmować trudne obowiązki zawodowe, które pozwalają jej rozwijać się i doskonalić. Staje się bardziej ufna i otwarta tylko wtedy, gdy ma pełne zaufanie do partnera.

Imieniny Hortensji

Hortensja imieniny obchodzi 11 stycznia

Znane imienniczki

  • Hortensja de Beauharnais – córka cesarzowej francuskiej Józefiny, matka cesarza Napoleona III, będąc żoną Ludwika Bonapartego była królową Holandii;
  • Hortensja – żyjąca w I wieku p.n.e córka rzymskiego mówcy Hortensjusza Hortalusa, ona sama także posiadałą talent oratorski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *