Imię: Hugo – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Hugo? Kiedy są imieniny Hugo i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Hugo

Hugo – imię męskie pochodzenia germańskiego, które powstało przez skrócenie germańskich imion ze składnikiem „hugu”, jak Hugubert, Hugbald, Hubert itp. Samo człon „hugu” oznacza „rozum, umysł”, imię Hugo więc oznacza: „człowiek rozumny, bystry. W późniejszym okresie doszła jeszcze forma Hugon. W Polsce imię to występuje od XIII wieku, a obecnie jest rzadko nadawane.

Mężczyźni o imieniu Hugo cechują się dużą pewnością siebie i przekonani są zawsze o swojej racji. Wynika to z cech ich osobowości, których są świadomi: bystrego i twórczego umysłu, wysokiej inteligencji, dużego talentu do polemik i celnych odpowiedzi. Rzadko ulegają wpływom innych. Są kulturalni, elokwentni i brakuje im zazwyczaj obiektywizmu. Niestety Hugo nie będzie liczył się z racjami i argumentami drugiej strony, względem podległych mu osób będzie nadużywał swojej pozycji. Zazwyczaj jednak postępuje szlachetnie i jest szanowany przez otoczenie.

Mężczyźni o imieniu Hugo posiadają bystry, zdyscyplinowany umysł, analityczną i syntetyczną jednocześnie inteligencję, co pozwala im osiągnąć w życiu zawodowym wiele. Często są wynalazcami, badaczami, inżynierami, technikami, ale w zasadzie dzięki swoim uzdolnieniom poradzą sobie w każdym zawodzie. W życiu rodzinnym jest Hugo zazwyczaj wzorowym małżonkiem i dobrym ojcem. Zależy mu na dobrym wychowaniu swoich dzieci. W niesprzyjających okolicznościach są nadzwyczaj zdyscyplinowani, potrafią łatwo i szybko zaadaptować się do nowych warunków. Bywają z jednej strony dość zasadniczy w swoich poglądach, zaś z drugiej strony łatwo u nich o niekonsekwentne postępowanie.

Imieniny Hugo

Imieniny Hugo są obchodzone najczęściej: 9 kwietnia i 17 listopada. Hugo może obchodzić imieniny także: 17 lutego, 1 kwietnia, 29 kwietnia oraz 10 sierpnia.

Znani imiennicy

  • Hugo Kołłątaj – polski polityk, publicysta oświeceniowy, kanonik, satyryk;
  • Hugo Wolf – austriacki kompozytor;
  • Hugo van der Goes – mistrz renesansowego malarstwa niderlandzkiego;
  • Hugh Grant – angielski aktor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *