Jakie jest znaczenie imienia Idzi? Kiedy są imieniny Idziego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.
Znaczenie imienia Idzi
Idzi – imię utworzone od łacińskiego imienia Aegidius (Egidiusz), wywodzącego się od greckiego słowa ‘aigidion” (koziołek lub koźla skóra) lub też od „aigis” – koźla skóra lub tarcza Zeusa wykonana przez Hefajstosa z metalu lub skóry kozy. Niektórzy przyjmują inną genezę tego imienia – miałoby się wywodzić z języka słowiańskiego i znaczyć „idź (do Boga)”. W Polsce znane od wieku XII. Obecnie nadawane jest niezwykle rzadko.
Mężczyzna noszący to imię ma bardzo spokojny i ugodowy charakter. Wszelkie kłótnie, nieporozumienia i swary powodują, że od razu czuje się nieswojo. Jest życzliwy i otwarty na ludzi, przy czym potrafi się na tyle przejąć i zaangażować w problemy innych, że zaniedbuje własne sprawy. Idzi wyróżnia się uczynnością i dobrym sercem, co często i łatwo bywa wykorzystywane przez innych ludzi.
Imieniny Idziego
Imieniny Idziego są obchodzone najczęściej dnia 1 września, lecz Idzi może także obchodzić imieniny: 10 stycznia, 7 lutego, 23 kwietnia oraz 14 maja.
Znani imiennicy
- Idzi Rzymianin – filozof, pedagog
- Idzi z Tuskulum – legat papieski żyjący w XII wieku
- Gil Álvarez de Albornoz – kardynał hiszpański
- Gil Eanes – XV-wieczny żeglarz portugalski
- Egidijus Meilūnas – litewski dyplomata, od 2004 roku ambasador w Warszawie
- Idzi Benedykt Radziszewski – duchowny, współzałożyciel KUL
- Berry van Aerle, właśc. Hubertus Aegidius Hermanus van Aerle – holenderski piłkarz.
- Idzi Matyśkiewicz – polski działacz społeczny, polityk ruchu ludowego