Imię: Ignacy – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Ignacy? Kiedy są imieniny Igancego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Ignacy

Ignacy jest imieniem o nie do końca wyjaśnionej etymologii. Najczęściej przyjmuje się, że pochodzi ono od łacińskiego słowa „ignis”, oznaczającego ogień. Niektórzy jednak wywodzą jego pochodzenie od rzymskiego rodu Egnacjuszów – oznaczałoby wówczas osobę należącą do tego rodu. Inni z kolei przypisują mu pochodzenie etruskie. W Polsce z całą pewnością było znane już w XIV wieku, jednak początkowo było popularniejsze na Rusi i wśród ludności prawosławnej. Rozpowszechniło się wraz z pojawieniem się jezuitów i wraz z nimi kultu św. Ignacego Loyoli. Według niektórych polskim tłumaczeniem tego imienia było imię Żegota, jednak biorąc pod uwagę wcześniejsze poświadczenie Żegoty niż Ignacego, należy uznać te dwa imiona za całkowicie odrębne.

Ignacy jest spokojny opanowany, kulturalny i subtelny. Nigdy się nie denerwuje ani nie wpada w złość, nie lubi pospiechu. Ma duże poczucie sprawiedliwości, cechuje go ambicja, uczuciowość, ale i stałość charakteru. Często bywa nieśmiały. Odznacza się wytrwałością w swym postępowaniu i dążeniach, dba też o swoje dobre imię. Obca jest mu zazdrość czy złośliwość, chętnie pomaga ludziom i często jest dla nich wzorem do naśladowania, jest też bardzo gościnny. Chętnie wybiera takie zawody, które pozostawiają mu czas na lekturę i pisanie. Nierzadko mężczyźni noszący to imię są artystami, mają bowiem silnie rozwiniętą wyobraźnię twórczą. Z reguły osiągają sukces w wykonywanym zawodzie. Odznaczają się wiernością i szacunkiem do życia rodzinnego.

Imieniny Ignacego

Imieniny Ignacego są obchodzone najczęściej 11 maja i 31 lipca. Ignacy może obchodzić imieniny także: 3 lutego, 28 maja, 15 lipca, 21 lipca, 22 września, 17 października oraz 23 października.

Znani imiennicy

  • św. Ignacy Loyola
  • Ignacy Daszyński — polityk
  • Ignacy Gogolewski — aktor
  • Ignacy Krasicki — poeta, dramaturg i publicysta
  • Ignacy Łukasiewicz — aptekarz, wynalazca lampy naftowej
  • Ignacy Mościcki — polityk, chemik, wynalazca, były Prezydent Polski
  • Ignacy Prądzyński — generał
  • Józef Ignacy Kraszewski — pisarz, publicysta
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz — pisarz, filozof, malarz
  • Ignacy Jan Paderewski – wybitny muzyk oraz działacz niepodległościowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *