Imię: Izajasz – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Izajasz? Kiedy są imieniny Izajasza i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Izajasz

Izajasz – imię pochodzące z Biblii, wywodzi się od hebrajskiego Yesha’yahu, które oznacza „Jahwe jest zbawieniem”. Przede wszystkim, swą popularność zawdzięcza głównie starotestamentowemu prorokowi, który jest autorem Księgi Izajasza. W Polsce to imię pojawiło się w okresie średniowiecza.

Osoby noszące imię Izajasz są bardzo uczuciowe, pragną miłości i jak magnez przyciągają innych ludzi do siebie. Posiadają one wielu przyjaciół, gdyż wszyscy uwielbiają przebywać w ich towarzystwie. Izajasze są bardzo koleżeńscy i współpraca z nimi to sama przyjemność. Poza tym, w podejmowaniu decyzji często kierują się intuicją, gdyż zazwyczaj dobrze na tym wychodzą. Oprócz tego, Izajasz to na pewno typ marzyciela, który pozytywnie jest nastawiony do świata i ludzi.

Nie ulega wątpliwości to, że Izajasz zawsze gotowy jest do niesienia pomocy innym, bowiem świetnie rozumie problemy ludzkie, w szczególności uczuciowe, jednak musi wystrzegać się tego, by za bardzo nie angażować się w nieswoje spawy, bowiem może to nie być pozytywnie odebrane. Z pewnością, Izajasz to wspaniały negocjator, potrafi również skutecznie przekonywać do swych racji. Na co dzień subtelny i opanowany, ale w razie potrzeby potrafi się też posługiwać ciętym językiem.

Chociaż to imię obecnie należy do rzadkich, w średniowieczu cieszyło się dużym zainteresowaniem i to w wielu krajach, bowiem jego odpowiedniki znajdziemy m.in. w języku angielskim (Isaiah), w portugalskim i hiszpańskim (Isaias) oraz we włoskim (Isaia). Oprócz tego, imię Izajasz posiada liczne zdrobnienia, wśród których możemy wymienić Sajko, Sajek, Isan, Isanko, San, Saniec, Sachno czy Sachaniec.

Imieniny Izajasza

Izajasz imieniny obchodzi w następujące dni: 8 lutego oraz 16 lutego.

Znani imiennicy

  • Izajasz – jeden z największych proroków w Starym Testamencie, autor Księgi Izajasza,
  • ojciec Izajasz Boner – średniowieczny sługa Boży Kościoła katolickiego, zwany jest błogosławionym,
  • Isaiah Berlin – historyk i filozof pochodzenia brytyjskiego,
  • Isaiah Washington – amerykański aktor, sławny z roli kardiochirurga w dramacie medycznym pt. „Chirurdzy”,
  • Isaiah Mustafa, amerykański aktor, gwiazda reklam telewizyjnych promujących serię Old Spice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *