Imię: Janina – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Janina? Kiedy są imieniny Janiny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Janina

Janina – imię będącą żeńską formą imienia Jan, które wywodzi się od hebrajskich słów Jehu ‘Jahwe’ i hannah ‘łaska”, a więc oznacza ‘człowieka cieszącego się łaską Boga’. Warto zaznaczyć, iż to imię w naszym kraju pojawiło się dosyć późno, ponieważ dopiero w XIX wieku. Obecnie cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem.

Przede wszystkim, Janina to kobieta o silnej osobowości, która zawsze potrafi postawić na swoim. Ponadto, ma własną wykreowaną wizję świata, która znacznie odbiega od oryginału. Poza tym, bez trudu pokonuje wszelkie przeszkody stojące na jej drodze, dlatego często postrzegana jest jako kobieta niezniszczalna. Z pewnością, nie zniechęca się niepowodzeniami, zawsze uparcie dąży do celu i nigdy nie przejmuje się krytycznymi uwagi na swój temat. Oprócz tego, niełatwo jest ją przekonać do zmiany swojego stanowiska, gdyż przeważnie przekonana jest o swojej nieomylności. Janina także jest bardzo wymagająca i nie znosi, gdy ktoś nie angażuje się w pełni w wykonanie jakiegoś zadania. 

Janina zawsze jest gotowa do niesienia pomocy uciśnionym, często staje w ich obronie, a także uczestniczy w akcjach charytatywnych na rzecz najuboższych. Warto również zwrócić uwagę na to, że nie należy ona do towarzyskich osób, nie lubi być w centrum uwagi. Oprócz tego, nie spieszy się jej do założenia rodziny. Jeżeli decyduje się na ten krok, to za mąż wychodzi tylko z miłośni, ponieważ jest niepoprawną romantyczką. Ogromną jej zaletą jest niezwykła pogoda ducha, a także otwartość nie tylko na ludzi, ale i na innowacyjne idee. Janina wykazuje się również zdolnościami organizatorskimi, w związku z czym potrafi wspaniale zaplanować swój dzień. Ponadto, jest wielbicielką zwierząt, kocha podróże, nowe wyzwania i ryzyko.

Imieniny Janiny

Imieniny Janiny są obchodzone najczęściej dnia 24 czerwca, lecz Janina może także obchodzić imieniny: 12 czerwca oraz 12 lipca.

Znane imienniczki

  • Jane Austen – pisarka,
  • Janina Porazińska – pisarka,
  • Janina Kulczycka-Saloni – historyk literatury,
  • Janina Ochojska – działaczka społeczna,
  • Janina Paradowska – dziennikarka,
  • Janis Joplin – piosenkarka,
  • Joan Boez – piosenkarka,
  • Jane Fonda – aktorka,
  • Jane Seymour, właść. Joyce Penelope Wilhelmine Frankenberg – aktorka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *