Imię: Jarosław – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Jarosław? Kiedy są imieniny Jarosława i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Jarosław

Jarosław to imię pochodzenia słowiańskiego. Pochodzi od słów jary – “mocny, silny, krzepki” oraz sław – “sława, chwała”. Dawniej uważano, że imię to oznaczało właśnie tyle co “ten, który ma silną, mocną sławę” oraz “ten, który słynie z siły i srogości. Przed chrztem Polski imiona Jarosław i Świętosław były używane zamiennie. Natomiast w okresie po chrystianizacji imiona pogańskie zostały zastąpione łacińskimi. Istnieją zdrobnienia tego imienia takie jak: Jarek, Jaruś, Jareczek, Jaro.

Mężczyźni o tym imieniu są raczej nieśmiali i nie lubią mówić o swoich uczuciach. Nie ufają innym, nawet kobietom, bo boją się być skrzywdzeni. W stosunku do innych są surowi i uważają, że są lepsi od innych, dlatego należy im się od życia więcej. Mimo wszystko są wiecznymi optymistami i zawsze mają uśmiech na twarzy, którym zarażają innych. Jarosław jest sceptykiem i często zazdrości innym, że im się powodzi albo osiągają w życiu więcej niż on sam. Dlatego też często wchodzi w konflikty z kolegami z pracy lub z bliskimi, a kłótnie są u niego na porządku dziennym. Przez takie działania ludzie często tracą do niego zaufanie i w efekcie pozostaje sam, ale zbytnio się tym nie przejmuje, bo po prostu to lubi.

Nigdy nie może wyrobić się z dokończeniem wszystkiego na czas ponieważ brak mu wewnętrznej organizacji i mobilizacji. Jest bardzo zmienny i potrafi się zachowywać niczym chorągiewka na wietrze. Mimo jego pracowitości nigdy nie jest doceniany, ale nikogo to nie dziwi ponieważ Jarosław krytykuje wszystkich dookoła i w konsekwencji większość ludzi go nie lubi. Jest to osoba o trudnym charakterze, ale warto dać mu jeszcze jedną szansę, której z pewnością nie zmarnuje i wykorzysta w stu procentach, co zaowocuje prawdziwą przyjaźnią. Jako rodzic nie spełnia swojej roli doskonale i po prostu nie wie jak wychowywać dzieci, mimo iż jest opiekuńczy i troskliwy.

Imieniny Jarosława

Imieniny Jarosława są obchodzone najczęściej dnia 25 kwietnia, lecz Jarosław może także obchodzić imieniny: 21 stycznia, 7 czerwca oraz 27 listopada.

Znani imiennicy

  • książę Jarosław Mądry – władca Rusi Kijowskiej
  • Jaroslav Hašek – pisarz czeski, autor przygód Szwejka
  • Jarosław Iwaszkiewicz – polski pisarz
  • Jarosław Kaczyński – polski polityk centroprawicowy
  • Jarosław Kuźniar – polski dziennikarz telewizyjny
  • Jaroslav Seifert – poeta czeski, laureat literackiej Nagrody Nobla w roku 1984

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *