Imię: Jarosława – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Jarosława? Kiedy są imieniny Jarosławy i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Jarosława

Jarosława – imię żeńskie pochodzenia staropolskiego. Imię składa się z dwóch członów: Jaro- , oznaczający „gorąca, gniewna, silna, sroga” i -sława, czyli „sława”. Imię mogło więc oznaczać kobietę o silnej, srogiej sławie. Imię to występuje w dokumentach polskich już w XIII wieku w dwóch wersjach: Jarosława i Jerosława.

Kobiety o imieniu Jarosława są energicznymi, zdecydowanymi i przedsiębiorczymi osobami, które mają w życiu wyznaczony kierunek i dokładnie określone cele, które systematycznie realizują. Są pracowitymi i dynamicznymi osobami, które czują, że żyją, gdy mogą pracować, rozwijać się zawodowo, realizować swoje przedsięwzięcia i plany. Jarosława jet kobietą wymagającą wiele o siebie i od swoich współpracowników. Jeśli coś robi, to zawsze stara się to zrobić jak najlepiej, w wybranej przez siebie dziedzinie stara się być profesjonalistką i perfekcjonistką i tego samego wymaga od osób, z którymi współpracuje. Ma znakomite zdolności organizatorskie – potrafi skutecznie zarządzać większymi grupami ludzi, planować skomplikowane przedsięwzięcia o dużym rozmachu, opanować nawet największy chaos. Brakuje jej jedynie nieco dyplomacji, zawsze będzie starała się rządzić i forsować swoje zdanie.

Jarosława posiada zazwyczaj analityczną inteligencję i twórczy umysł. Potrafi skutecznie przeanalizować każdy problem, rozłożyć go na czynniki pierwsze, rozpatrzyć każdy szczegół sprawy, a następnie znaleźć oryginalne, kreatywne i skuteczne rozwiązanie problematycznej kwestii. Kobiety o tym imieniu są osobami bardzo towarzyskimi i życzliwymi dla otoczenia. Zjednują sobie ludzi spontaniczną życzliwością, pewnością siebie i zdecydowaniem połączonymi z zainteresowaniem sprawami innych. W miłości natomiast bywają bardzo niestałe, trudno im zaufać partnerowi i zaangażować się całkowicie w związek. W wypadku jakichkolwiek problemów uciekają w pracę i wzmożoną aktywność, mając nadzieję, iż problemy same się z czasem rozwiążą. Jarosławy nie są także bardzo dobrymi matkami – brakuje im cierpliwości i skłonności do wyrzeczeń.

Imieniny Jarosławy

Jarosława imieniny obchodzi 21 stycznia.

Znane imienniczki

  • Jarosława Jóźwiakowska – polska lekkoatletka, specjalizuje się w skoku wzwyż, medalistka olimpijska w 1960 roku;
  • Jaroslava Moserova – czeska działaczka polityczna, tłumaczka z języka angielskiego na czeski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *