Imię: Jędrzej – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Jędrzej? Kiedy są imieniny Jędrzeja i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Jędrzej

Jędrzej – imię męskie pochodzenia greckiego, stanowi ono wariant imienia Andrzej, które z kolei pochodzi od zdrobnienia greckich imion złożonych zawierających człon aner-, czyli „człowiek, mężczyzna” lub – wedle innego źródła – „dzielny, mężny”. W niektórych regionach kraju ciągle znajduje się analogię między tymi dwoma imionami i często spieszcza się imię Andrzej jako Jędrzej, Jędrek.

Mężczyźni o imieniu Jędrzej należą do natur praktycznych, pragmatycznych i twardo stąpających po ziemi. Wszelkie działania, przedsięwzięcia, podejmowany trud będą oceniać przez pryzmat ich praktycznych i użytecznych korzyści. Bardzo cenią sobie pracę zawodową, która zapewnia im stabilność materialną i poczucie bezpieczeństwa. Jędrzej z pewnością nie będzie kierował się w życiu altruizmem, bezinteresownością i abstrakcyjnymi ideałami. Każdy element swego życia ocenia przez pryzmat użyteczności i zysków. Jędrzej jest dzięki temu mężczyzną bardzo zaradnym, przedsiębiorczym, twardo stąpającym po ziemi. Potrafi wykorzystać każdą okazję i każde warunki, by podnieść swój status społeczny. W trudnych, kryzysowych sytuacjach, wymagających praktycznego podejścia do życia, radzi sobie świetnie.

Obok tej praktyczności i realizmu życiowego jest Jędrzej mężczyzną wrażliwym i bardzo uczuciowym. Żywi silne uczucia, potrafi być zawistny i bardzo zazdrosny, ale jet również życzliwy, empatyczny, potrafi zsolidaryzować się z potrzebującymi.  Mężczyźni o tym imieniu stale podnoszą swoje kwalifikacje, doskonalą swoje umiejętności zawodowe, w efekcie uważają się często za ekspertów w swojej dziedzinie. Jeśli ktoś stanie na jego drodze do celu lub zajdzie mu za skórę, Jędrzej będzie niebezpiecznym wrogiem, chcącym odegrać się na przeciwniku. Lepiej nie wchodzić mu w drogę, zwłaszcza w kwestiach zawodowych. Bardzo ambitny, pewny siebie, przedsiębiorczy, brakuje mu niejednokrotnie wielkoduszności, szlachetności i bezinteresowności.

Imieniny Jędrzeja

Jędrzej imieniny obchodzi w następujące dni: 6 stycznia oraz 16 maja.

Znani imiennicy

  • Jędrzej Kitowicz – pamiętnikarz, ksiądz żyjący w XVIII wieku, historyk;
  • Jędrzej Śniadecki – lekarz, filozof, zamujący się także biologią i chemią, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku;
  • Jędrzej Polak – tłumacz literatury angielskiej i amerykańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *