Imię: Jeremiasz – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Jeremiasz? Kiedy są imieniny Jeremiasza i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Jeremiasz

Jeremiasz – imię pochodzenia hebrajskiego, wywodzi się od zwrotu Jirme-jabu ‘Jahwe, podnieś mnie z nędzy i upadku’, a więc może ono oznaczać ‘mężczyznę wywyższonego przez Boga’. Oczywiście, kojarzone jest głównie z postacią proroka o tym imieniu. W Polsce znane jest już od średniowiecza i w tej epoce występowało w formach Jeremi, Jerema. Współcześnie, nadawanie jest niezwykle rzadko.

Warto podkreślić to, że Jeremiasz to mężczyzna, który jest w działaniu, zawsze wprowadza w czyn, to, co sobie wcześniej zamierzył. Ponadto, często wspiera innych i nie zależy mu na tym, by zrobić wielką karierę. Poza tym, działa instynktownie, wie, jakimi metodami posłużyć się w danej sytuacji, gdyż w danym momencie wyczuwa czy lepszy jest dowcip, szyderstwo czy może ustępstwo. Kocha się w pięknie, nie znosi nijakości i przeciętności. Kiedy uważa, ze coś nie jest wystarczająco dobre dla niego, rezygnuje z tego.

Mężczyzna o tym imieniu potrafi godzinami przyglądać się przedmiotom, które wzbudzają w nim podziw, mimo że nie poosiadają wielkiej wartości. Trzeba powiedzieć o tym, że Jeremiasz preferuje towarzystwo osób, które posiadają podobne zainteresowania do niego. Oprócz tego, jest on kochającym mężem i ojcem, ale niestety bywa bardzo kochliwy, szybko zakochuje się w innej kobiecie i zostaje jej mężem aż do czasu, gdy znów się nie zakocha. Należy zwrócić uwagę na to, że silnie związany jest ze swymi dziećmi, którymi się dobrze opiekuje i poświęca im cały swój wolny czas.

Jeremiasz to także człowiek interesu, wie jak zarabiać pieniądze, ale musi też być czujnym, by ich szybko nie stracić. Z pewnością, lubi ciągłe zmiany i ryzyko, chociaż czasami się mu ono w ogóle nie opłaca. Ponadto, posiada wielu przyjaciół i znajomych, którym imponuje jego pewność siebie, zaradność i pomysłowość. Nie ulega wątpliwości to, że mężczyzna o tym imieniu jest również obyty, oczytany i posiada rozległą wiedzę na różne tematy, dlatego zawsze potrafi wypowiadać się w interesujący sposób, posługując się przy tym piękną polszczyzną.

Imieniny Jeremiasza

Imieniny Jeremiasza są obchodzone najczęściej dnia 5 kwietnia, lecz Jeremiasz może także obchodzić imieniny: 16 lutego, 5 marca, 1 maja, 14 maja, 7 czerwca, 26 czerwca oraz 15 września.

Znane postacie

  • Jeremiasz – biblijny prorok,
  • Jeremiasz I – patriarcha Konstantynopola,
  • Jeremiasz II Tranos – patriarcha Konstantynopola,
  • św. Jeremiasz – męczennik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *