Imię: Jowita – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Jowita? Kiedy są imieniny Jowity i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Jowita

Jowita – imię pochodzenia łacińskiego o nieco niejasnej etymologii. Wedle jednej hipotezy imię to jest pierwotnie imieniem męskim, pochodzącym od nazwy boga Jowisza, według innej hipotezy oznacza z języka łacińskiego „rześka, młodzieńcza”. Imię to spotkać można w krajach romańskich, ale niezwykle rzadko, a w Polsce zaczęto nadawać je w XX wieku, być może pod wpływem filmu Morgensterna „Jowita” według scenariusza Stanisława Dygata.

Kobiety o imieniu Jowita cechują się usposobieniem ekstrawertycznym. Często mają skłonności do oryginalnego, niesztampowego sposobu zachowania się i stylu życia. Jednocześnie Jowita jest bardzo sumienną i staranną osobą, która obowiązkowo i zawsze profesjonalnie wypełnia swoje obowiązki. Sprawdza się doskonale w zawodach wymagających dużej systematyczności, dokładności i skrupulatności, a z drugiej strony doskonale radzi sobie w sytuacjach wymagających spontaniczności, oryginalności i szybkiego działania. Dzięki takiemu połączeniu cech charakteru, odnosi często duże sukcesy zawodowe i radzi sobie świetnie w bardzo różnych zawodach.

Jowita należy do towarzyskich i życzliwych osób. Lubi znajdować się w centrum zainteresowania; gdy zyska grono słuchaczy, ujawnia swoje talenty towarzyskie, doskonałe poczucie humoru i umiejętność interesującego, zajmującego opowiadania i zabawiania innych. Wbrew jej nieco ekscentrycznemu zachowaniu i okazywanej w towarzystwie beztrosce, Jowita jest raczej poważną osobą, podchodzącą niezwykle serio do przyjaźni, miłości i kariery zawodowej. Szczególnie przyjaźń i życzliwe kontakty z innymi są dla niej ważne – stara się być zawsze pomocna, potrafi wysłuchać, pocieszyć i mądrze doradzić. Sama natomiast często ukrywa swoje problemy i troski, nie dzieli się nimi, a próbuje je rozwiązać samodzielnie. Bardzo lubi dobrą zabawę, wesołe, beztroskie towarzystwo, które pozwala jej oderwać się od myśli o pracy i obowiązkach.

Imieniny Jowity

Imieniny Jowity są obchodzone 15 lutego.

Znane imienniczki

  • Jowita Budnik – polska aktorka, grająca w spektaklach teatralnych i filmach telewizyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *