Imię: Jozafat – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Jozafat? Kiedy są imieniny Jozafata i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Jozafat

Jozafat – imię męskie pochodzenia semickiego, imię teoforyczne (odnoszące się do bóstwa). Imię to pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza ono „Bóg osądził„. Jego synonimem znaczeniowym jest imię Abidan. W Polsce były w użyciu także formy Józefat oraz Józafat, powstałe przez pomieszanie imion Jozafat i Józef.

Mężczyzna o imieniu Jozafat cechuje się spokojnym, zrównoważonym usposobieniemPotrafi być obiektywny w każdej sytuacji i nigdy emocje i prywatne interesy nie przysłaniają mu właściwej oceny ludzi i sytuacji. Jest poważnym, rozsądnym i odpowiedzialnym mężczyzną, na którym zawsze można polegać. Kwestią honoru jest dla niego dotrzymanie słowa, spełnienie obietnic, sumienne wywiązanie się z wszelkich zobowiązań. Jozafat jest z natury pracowitym i sumiennym człowiekiem. Praca stanowi dla niego istotną wartość, gdyż pomaga rozwijać swoje możliwości i ukryte talenty, doskonalić się i zmieniać codzienne warunki naszego życia. Z pewnością można o nim powiedzieć, że jest szlachetnym człowiekiem, ale nie demonstruje tego nigdy, zawsze pozostaje tajemniczy i nieco na uboczu toczących się spraw.

Poza pracowitością, skrupulatnością i sumiennością, jest Jozafat człowiekiem o wielkim duchu. Mężczyźni ci posiadają zazwyczaj bogatą, interesującą osobowość. Ciekawi są świata, ludzi, ale nigdy nie wtrącają się, nie moralizują, nie pouczają, interesują się światem nauki i sztuki. Rozwijanie osobowości, kształcenie się, samodoskonalenie uważają za podstawowe zadania każdego człowieka. Przy tym wszystkich cechach jest Jozafat także ciepłym, życzliwym człowiekiem, miłością i troską otacza rodzinę, w towarzystwie zawsze jest życzliwy, nie stara się błyszczeć i być w centrum zainteresowania.

Imieniny Jozafata

Jozafat imieniny obchodzi w następujące dni: 11 listopada, 12 listopada, 17 listopada, 27 listopada.

Znani imiennicy

  • Jozafat – król Judy z dynastii Dawida, postać biblijna;
  • św. Jozafat Kuncewicz – święty Kościoła katolickiego, unicki arcybiskup połocki, bazylianin;
  • Józafat Zielonacki – prawnik żyjący w XIX wieku, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Lwowskiego, członek Akademii Umiejętności w Krakowie;
  • Władysław Jozafat Sapieha – wojewoda brzesko-litewski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *