Imię: Józef – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Józef? Kiedy są imieniny Józefa i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Józef

Józef – imię męskie pochodzenia biblijnego, wywodzi się od patriarchy Józefa, syna Jakuba i Racheli. W języku hebrajskim oznacza ono „niech przyda Jahwe (Bóg)”. Józef (hebr. Josef) jest skróconą wersją imienia Josifiasz, które oznacza „(by) Bóg dodał (pomnożył)”. Józef obchodzi imieniny m.in. 1 stycznia, 19 stycznia, 4 lutego, 15 lutego, 1 marca, 19 marca, 23 marca, 3 kwietnia, 4 kwietnia, 17 kwietnia, 23 czerwca, 4 lipca, 31 sierpnia, 8 listopada, 14 listopada, 15 listopada, 25 listopada, 24 grudnia.

Mężczyzna o imieniu Józef jest bardzo tajemniczym i wartościowym charakterem. Jest bardzo zrównoważony, ma bogatą osobowość, jest silny psychicznie, a jednocześnie nigdy nie chce dominować, nie narzuca się, pozostaje na drugim planie. Jest bardzo obiektywny, gotowy jednocześnie poświęcić się całym sercem ważnej, istotnej sprawie. Są osobami poważnymi, odpowiedzialnymi, rozsądnymi. Z ich strony nie musimy obawiać się gwałtownych reakcji, raniących, pochopnych słów, kapryśnego zachowania.

Józef jest osobą bardzo sumienną w pracy. Wykonywany zawód traktuje jako odpowiedzialne zadanie, które prowadzić ma do rozwijania prawdziwych wartości w jego życiu i w życiu innych ludzi, a nie jako pracę podnosząca jego prestiż społeczny. Są zawsze kompetentnymi i wartościowymi pracownikami. Nie są porywczy, w miłości i przyjaźni zapewniają drugiej osobie ciepło i miłość wykraczającą poza egoizm. Są świetnymi kompanami – nie narzucają się, nie moralizują, nie narzucają swoich poglądów innym, liczą się dla nich prawdziwe uczucia i wartości, a nie stan posiadania, prestiż społeczny i zawodowy itp. Posiadają dobrą pamięć i żywą, głęboką inteligencję, ale nie są nigdy ciekawscy, nie dążą do zagłębiania się w sprawy, które nie są ich sprawami.

Imieniny Józefa

Imieniny Józefa są obchodzone najczęściej 4 lutego, 19 marca oraz 27 sierpnia. Józef może obchodzić imieniny także: 1 stycznia, 19 stycznia, 21 stycznia, 29 stycznia, 14 lutego, 15 lutego, 16 lutego, 19 lutego, 28 lutego, 1 marca, 17 marca, 23 marca, 24 marca, 3 kwietnia, 4 kwietnia, 7 kwietnia, 12 kwietnia, 17 kwietnia, 27 kwietnia, 30 kwietnia, 1 maja, 9 czerwca, 23 czerwca, 28 czerwca, 3 lipca, 4 lipca, 7 lipca, 22 lipca, 25 sierpnia, 31 sierpnia, 18 września, 24 października, 27 października, 8 listopada, 14 listopada, 15 listopada, 25 listopada oraz 24 grudnia.

Znani Józefowie

  • Józef z Nazaretu – postać biblijna, opiekun Jezusa;
  • Józef Bem – generał, uczestnik powstania listopadowego i Wiosny Ludów;
  • Józef Cyrankiewicz – wieloletni premier rządu w PRL;
  • Józef Ignacy Kraszewski – pisarz, twórca powieści historycznych;
  • Józef Piłsudski – Marszałek Polski, działacz niepodległościowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *