Imię: Juda – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Juda? Kiedy są imieniny Judy i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Juda

Juda – imię pochodzenia hebrajskiego, wywodzi się od słowa יהדה jehudah ‘chwała Jahwe’. Ponadto, często jest używane zamiennie z imieniem Judasz. Natomiast w Piśmie Świętym niejednokrotnie bywa zapisywane jako Ioudas. W naszym kraju jest niezwykle rzadko nadawane, bowiem jednoznacznie kojarzone jest z Judaszem, zdrajcą Jezusa.

Warto podkreślić to, iż mężczyzna o tym imieniu jest opanowany, obce są mu huśtawki emocjonalne, często przez znajomych jest odbierany jako człowiek, którego nic ani nikt nie jest w stanie wyprowadzić z równowagi. Poza tym, Juda preferuje samotność, bowiem we własnym towarzystwie czuje się najlepiej. Nie znosi wielkich zbiorowisk, woli zaszyć się gdzieś w kącie, aby nikt mu nie przeszkadzał w rozmyślaniach i nie prosił go o publiczne zabranie głosu, czego po prostu nie cierpi robić, chociaż posiada niesamowity dar do przemawiania. Cechuje go skromność i brak wygórowanych ambicji. Nie liczy się dla niego wielka kariera zawodowa ani sława czy pieniądze.

Oprócz tego, Juda jest bardzo religijny, zawsze przestrzega zasad wiary, jednak nie obnosi się ze swoją pobożnością, gdyż nie uznaje modlitwy na pokaz. Niestety, ławo ulega manipulacji i daje się wykorzystywać innym osobom, co zwykle kończy się dla niego tragicznie. Ale na szczęście Juda uczy się na swoich błędach i nigdy dwa razy nie da się nabrać w ten sam sposób czy wplątać w ciemny interes. Z pewnością, ważna jest dla niego rodzina, której jest gotów bronić niczym lewe. Ceni sobie wartości patriotyczne, nigdy nie mówi źle o swym kraju, gdyż jest dumny z tego, że jest Polakiem, co często podkreśla. Mało tego, nigdy nie zapomina o ważnych świętach narodowych i ciągle poszerza swą wiedzę na temat trudniej i krwawej historii Polski.

Imieniny Judy

Juda obchodzi imieniny 28 października.

Znani imiennicy

  • Juda – jeden z synów Jakuba i patriarchów Izraela, od jego imienia pochodzi jedno z plemion Izraela i jedno z żydowskich królestw,
  • Juda Tadeusz – jeden z dwunastu apostołów, męczennik, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego,
  • Juda Iskariota – jeden z dwunastu apostołów, zdradził Jezusa, wydając Chrystusa w ręce Sanhedrynu za trzydzieści srebrników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *