Imię: Karol – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Karol? Kiedy są imieniny Karola i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Karol

Karol – imię męskie pochodzenia frankijskiego. Wywodzi się od słowa charal, carl, oznaczającego „mąż, mężczyzna”. Wedle skandynawskiego znaczenia imię to oznacza „człowiek prosty, chłop”. Co ciekawe, od imienia Karola Wielkiego, króla Franków i cesarza Imperium Rzymskiego, wywodzą się takie słowiańskie słowa jak czeskie kral, rosyjskie korol i polskie król.

Mężczyźni o imieniu Karol są zdecydowanymi, dynamicznymi osobami o władczych skłonnościach i dużej ambicji. Uwielbiają rządzić, wydawać rozkazy, podejmować decyzje, kierować pracą innych ludzi i świetnie sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych. Ta ciągła chęć władania i rządzenia przydaje się może w życiu zawodowym, ale bywa uciążliwa w kontaktach z innymi. Karol nie będzie chciał nigdy podporządkować się woli i decyzji innych ludzi, na każdą sprawę będzie patrzył ze swojej, silnie subiektywnej pozycji. Brakuje mu także wyrozumiałości wobec ludzkich słabości, wad i niedoskonałości. Nie jest skłonny do współczucia innym, empatycznego wczuwania się w emocje i samopoczucie innych osób. Zawsze pełen energii i zdecydowania, wciąż stawia sobie nowe cele.

Karol należy do tego rodzaju mężczyzn, którzy wszystko skrupulatnie planują i realizują każde założone przez siebie przedsięwzięcie. Wciąż wyznacza sobie nowe cele i wypełnianie ich przynosi mu satysfakcję i poczucie spełnienia. Satysfakcjonujące życie zawodowe jest dla niego nieodłącznie związane z walką, rywalizacją i pokonywaniem przeciwników. Dla realizacji swoich celów potrafi poświęcić wiele, ale ostatecznie musi triumfować. Karol należy do typów działających – musi coś robić, działać, by czuć, że żyje. Zazwyczaj podchodzą do spraw zawodowych i towarzyskich egoistycznie, mając na względzie swój interes i swoje korzyści, gdy jednak zapali się do jakiejś wielkiej idei, potrafi być szlachetny i bezinteresowny. W miłości typ zdobywcy i zaborczego kochanka.

Imieniny Karola

Imieniny Karola są obchodzone najczęściej: 28 stycznia, 4 czerwca i 4 listopada. Karol może obchodzić imieniny także: 6 stycznia, 2 marca, 16 marca, 20 maja, 3 czerwca, 10 września oraz 21 października.

Znani imiennicy

  • Karol Strasburger – polski aktor filmowy i teatralny, znany przede wszystkim jako prowadzący teleturniej Familiada;
  • Karol Irzykowski – polski pisarz, krytyk literacki, publicysta, poeta, tłumacz;
  • Karol Dickens – angielski pisarz, prozaik, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców powieści angielskiej;
  • Karl Jaspers – niemiecki filozof, psychiatra, przedstawiciel egzystencjalizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *