Jakie jest znaczenie imienia Kazimierz? Kiedy są imieniny Kazimierza i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.
Znaczenie imienia Kazimierz
Kazimierz – imię starosłowiańskie, pochodzące od staropolskiego Kazimir (Kazimirz, Kazimier, Kazimiar, Kaźmir), wywodzi się od słów kazi ‘niszczy’ oraz mir ‘pokój’, a więc oznacza ‘osobę, która może zniszczyć pokój’. W związku z tym, iż imiona średniowieczne często pełniły funkcję życzeń, dlatego zapewne nosiciel tego imienia miał sprawdzić się podczas wojen, które były charakterystyczne dla tego okresu. Warto podkreślić to, iż było często noszone przez książąt z rodów Piastów i Jagiellonów. Ogromnie popularne było także w latach 30., 40. i 50. XX wieku, obecnie należy do bardzo rzadkich imion męskich.
Przede wszystkim, mężczyzna o tym imieniu jest niesamowite uparty, dlatego życie z nim nie jest łatwe. Ponadto, cechuje go ogromna ambicja, zawsze dąży do celu, musi posiadać to, co jest najlepsze i być najdoskonalszy w różnych dziedzinach, zwłaszcza w pracy. Poza tym, Kazimierz jest zadziorny, zawsze musi wyjść na jego, a co najważniejsze potrafi sobie podporządkować grupę, dlatego świetne sobie radzi na kierowniczych stanowiskach.
Niestety, Kazimierz nie darzy ludzi zaufaniem, stworzony jest do wydawania im poleceń, ale nie potrafi z nimi rozmawiać, tym bardziej współpracować. Trzeba powiedzieć o tym, iż posiada on duże poczucie własnej wartości, dlatego innych często uważa za gorszych od siebie. Jego znakiem rozpoznawczym jest cięta riposta oraz ironia. Poza tym, potrafi zapewnić rodzinie życie w dostatku, ale na pewno nie jest jej w pełni oddany, a co najgorsze przeważnie uważa, iż jego dzieci nie są w stanie doścignąć ideału, za który sam siebie uważa. Nie ulega wątpliwości to, że nie umie zaakceptować żadnych wad swych potomków, a jak wiadomo przecież nikt nie jest ich pozbawiony.
Kazimierz ma także skłonności do nałogów, zwłaszcza hazardu i alkoholu, które się nasilają, gdy spotka go jakaś tragedia lub kiedy poniesie porażkę np. na gruncie zawodowym. Ponadto, zdarza mu się popaść w melancholię, a co najważniejsze wbrew pozorom jest on naprawdę uczuciowy.
Imieniny Kazimierza
Kazimierz obchodzi imieniny: 4 marca, 22 marca oraz 12 czerwca.
Znani imiennicy
- Kazimierz Poniatowski – książę,
- Kazimierz Deyna – piłkarz,
- Kazimierz Górski – trener piłkarski,
- Kazimierz Kutz – reżyser,
- Kazimierz Przerwa-Tetmajer – poeta,
- Kazimierz Wyka – historyk, krytyk literatury,
- Kazimierz I Odnowiciel – książę,
- św. Kazimierz Jagiellończyk – królewicz.