Imię: Klemens – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Klemens? Kiedy są imieniny Klemensa i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Klemens

Klemens – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Pochodzi od łacińskiego słowa clemens oznaczającego „łagodny, spokojny, cichy”. Imię zatem można tłumaczyć jako „ten o łagodnym usposobieniu”. Żeńskim odpowiednikiem imienia Klemens jest Klemencja. 

Mężczyzna o imieniu Klemens jest dobry i szlachetny z natury. Szczególnie widoczna jest jego ciągła gotowość do pomocy innym potrzebującymBardzo wrażliwy jest  na niesprawiedliwość i z tego powodu zawsze będzie stawał w obronie innych, niesłusznie krzywdzonych lub oskarżanych. Szlachetne i prawe usposobienie idzie u niego w parze z obiektywnym poglądem na świat i dobrą znajomością natury ludzkiej. Racjonalnie i spokojnie ocenia zachowania innych ludzi i zawsze stanie po stronie sprawiedliwości. Na co dzień Klemens jest spokojnym, życzliwym, cierpliwym człowiekiem, dbającym o najbliższych sobie ludzi. Cechuje się syntetyczną inteligencją, w mig potrafi ocenić każdą sytuację i wywnioskować najważniejsze jej aspekty. Mężczyźni ci kierują się zazwyczaj rozumem i lekceważą często intuicję.

Klemens na zewnątrz jest obiektywnym, spokojnym człowiekiem, ale w środku ukryte są w nim duże namiętności i nieraz gwałtowne emocje. Jeśli coś idzie nie po ich myśli lub jeśli nie mogą kontrolować ważnej dla siebie sfery życia, bywają wybuchowi, gderliwi, łatwo się wówczas obrażają. Szczególnie gwałtownie będą bronić swoich racji i przekonywać do nich wszystkich oponentów. Silny zmysł moralny sprawia, iż świetnie sprawdzają się w roli sędziów, adwokatów, publicystów i we wszelkich zawodach zaangażowanych w sprawy społeczne i etyczne. W miłości często szukają ideału i marzeniami zastępują niedoskonałą rzeczywistość.

Imieniny Klemensa

Imieniny Klemensa są obchodzone najczęściej: 15 marca i 23 listopada. Klemens może obchodzić imieniny także: 23 stycznia, 17 lutego, 20 marca, 10 września, 20 września oraz 4 grudnia.

Znani imiennicy

  • Klemens I – papież w latach 88-97, Ojciec Kościoła katolickiego;
  • Klemens Janicki – polski poeta tworzący w języku łacińskim, poeta i humanista polskiego renesansu;
  • Klemens Szaniawski – polski filozof, logik;
  • Klemens Aleksandryjski – teolog wczesnochrześcijański piszący w języku greckim, Ojciec Kościoła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *