Imię: Korneliusz – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Korneliusz? Kiedy są imieniny Korneliusza i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Korneliusz

Korneliusz – męskie imię pochodzenia łacińskiego. Jego dokładna etymologia nie jest do końca znana. Być może wywodzi się ze słowa ‚cornu’ („róg”) lub ‚cornus’ („dereń”), bądź też swój początek wzięło od nazwy pola Corne w Tusculum.

Korneliusz jest osobą bardzo tajemniczą, nerwową i nadpobudliwą. Posiada zdolność szybkiego, czasem gwałtownego, reagowania.

Ma bardzo ciekawą osobowość, ponieważ przejawia cechy zarówno intro- jak i ekstrawertyka. Jego życie jest bardzo uporządkowane, lecz ciekawe. Lubi ingerować w sprawy w innych, lecz nie przez wścibstwo lub ciekawość, lecz z czystej chęci pomocy.

Bywa uparty i despotyczny. Z reguły nie godzi się z porażkami, które doprowadzają go do wybuchu gniewu. Łatwo adaptuje się w nowym otoczeniu, lecz tylko tam, gdzie może kierować innymi. Ma skłonność do podważania opinii osób starszych i uczonych. Najlepiej sprawdza się w takich zawodach, jak nauczyciel, psycholog, polityk lub psychiatra.

Jego silnie rozwinięta intuicja budzi zachwyt i podziw, lecz i zdziwienie osób z jego otoczenia. Wyróżnia go także ponadprzeciętna inteligencja oraz niezwykła ciekawość świata. Chce wszystko poznać, wszystkiego doświadczyć.

Uczuciowy i wrażliwy. Zawsze staje w obronie słabszych i niesłusznie atakowanych. Zdecydowany, pewny siebie i swoich racji. Szczery do bólu↓. Mówi, co myśli, nawet, jeśli miałoby to kogoś urazić.

Imieniny Korneliusza

Korneliusz imieniny obchodzi w następujące dni: 2 lutego, 9 lipca i 16 września.

Znani imiennicy

  • Św. Korneliusz – według Dziejów Apostolskich setnik rzymski w Cezarei w I wieku n.e., oficer kohorty Italskiej
  • Korneliusz – 21. papież w okresie od marca 251 do czerwca 253, męczennik i święty Kościoła katolickiego
  • Cornelius Jansen – teolog, twórca jansenizmu, biskup Ypres
  • Korneliusz Pacuda – polski dziennikarz oraz krytyk muzyczny, popularyzator muzyki country

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *