Imię: Krystiana – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Krystiana? Kiedy są imieniny Krystiany i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Krystiana

Krystiana – imię żeńskie będące odpowiednikiem imienia Krystian, które ma pochodzenie grecko-łacińskie. Imię wywodzi się od łacińskiego słowa Christianus, Cristianus, które oznacza „wyznawca Chrystusa, należący do Chrystusa, chrześcijanin”.  W polskich dawnych dokumentach imię to występuje już w XIII wieku i występuje tam w formach: Krystyjana, Krzys(z)tyjana. Znane są również z pism staropolskich różne pochodne formy tego imienia – Krzczona, Chryścijanica, Chrzczonka.

Kobiety o tym imieniu są spokojnymi, łagodnymi i wrażliwymi osobami, które mają skłonności do kroczenia własnymi ścieżkami. Z pozoru są one bardzo łagodne, ugodowe, z łatwością zgadzające się ze zdaniem innych ludzi, ale w środku są niezależnymi osobowościami, żyjącymi zgodnie z własnymi wartościami i własną wizją świata. Niezwykle ważne jest dla nich spokojne i ciepłe życie rodzinne oraz poczucie bezpieczeństwa, które może im dać partner i rodzina. Krystiana ceni sobie szczególnie spokój, zacisze domu, spokojną pracę przynoszącą jej satysfakcję. Nie należy ona z pewnością do kobiet chcących robić oszałamiającą karierę zawodową, pragnących uznania, sukcesów i wysokiej pozycji zawodowej lub społecznej.

Kobiety te są wrażliwymi, inteligentnymi i samodzielnymi osobowościami, które dobrze i sprawnie pracują i nie przysparzają nikomu kłopotów.  Bywają tajemnicze, małomówne i nieprzeniknione, ale w trudnych sytuacjach potrafią jasno i dobitnie wyrazić swoje zdanie. W kontaktach towarzyskich są życzliwe, bezpośrednie, ale nie otwierają się łatwo i długo zachowują dystans. W miłości zazwyczaj starają się nie okazywać jak bardzo kogoś kochają, by nie narazić się na zranienia i cierpienie. Z pozoru wydają się opanowane, spokojne, czasem nawet chłodne, podczas gdy w środku szaleje w nich burza emocji. Zawsze starają się postępować uczciwie.

Imieniny Krystiany

Krystiana imieniny może obchodzić w następujące dni: 4 stycznia, 14 stycznia, 21 stycznia oraz 26 lipca.

Znane imienniczki

  • Christiane Knetsch – wioślarka niemiecka, dwukrotnie zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich;
  • Cristiana Muscardini – włoska polityk, jest deputowaną do Parlamentu Europejskiego, z wykształcenia filozof;
  • Christiane Nusslein-Volhard – niemiecka biolog, w 1995 wraz z dwoma innymi naukowcami otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za badania genetyczne związane z rozwojem zarodka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *