Imię: Lech – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Lech? Kiedy są imieniny Lecha i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Lech

Lech to staropolskie imię o pochodzeniu słowiańskim, którego etymologia nie jest do końca ustalona. Być może pochodzi od słowa „lścić”, czyli działać chytrze, podstępnie. Według legend nosił je protoplasta Polaków, brat Czecha i Rusa. Stąd też Polacy często nazywani byli Lechitami. Imię to obecne jest w źródłach pisanych od XIII wieku. Najbardziej popularne było w średniowieczu, a w XIX wieku ponownie stało się modne.

Mężczyzna noszący to imię jest wykształcony, inteligentny i kulturalny, dobry i stateczny. Świetnie wie jak wykorzystać swoje zalety, więc bez trudu pnie się po szczeblach kariery. To świetny strateg, którego trudno przechytrzyć. W razie potrzeby nie zawaha się przed radykalnymi rozwiązaniami. Ma duże zdolności planowania i obdarzony jest dużym sprytem. Nic więc dziwnego, że najczęściej realizuje się w świecie polityki, interesów lub działalności społecznej. Dzięki zdolnościom oratorskim i żywej wyobraźni mogą być też błyszczeć w towarzystwie, a także odnaleźć się jako adwokat lub dziennikarz. Wydaje się być człowiekiem spokojnym, ale jego głowa pełna jest kłębiących się myśli i zarysowujących się planów. Dość często popada w kłopoty z powodu niedostatków talentu dyplomatycznego.

Lech jest opiekuńczy, troskliwy i skłonny do poświęceń i wyrzeczeń. Zwykle jest dobrym mężem i ojcem. Cechuje go pewna dwoistość – bywa odważny, ale i zmienny, dobry, ale i niestały. W pewnych warunkach staje się nawet obłudny. Lubi pieniądze i wygodne życie.

Imieniny Lecha

Imieniny Lecha są obchodzone najczęściej dnia 12 sierpnia, lecz Lech może także obchodzić imieniny 28 lutego.

Znani imiennicy

  • Lech Janerka – muzyk i kompozytor
  • Lech Kaczyński – prezydent RP
  • Lech Wałęsa – prezydent RP
  • Lech Falandysz – prawnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *