Imię: Leokadia – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Leokadia? Kiedy są imieniny Leokadii i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Leokadia

Leokadia – imię żeńskie pochodzenia greckiego, żeński odpowiednik imienia Leokadiusz. Imię to utworzone zostało z wyrazu laós (leos) oznaczającego „lud” oraz wyrazu kedos (kados) oznaczającego „troska”. Samo imię można tłumaczyć zatem jako „troszcząca się o lud”.

Kobiety o imieniu Leokadia należą do osób o usposobieniu cholerycznym i bardzo dynamicznym. Lubią, gdy dzieje się dużo wokół nich, gdy mogą robić kilka rzeczy jednocześnie. Bardzo ruchliwe, energiczne, wszędzie ich pełno. Bywają kapryśne i cechuje je zmienne usposobienie – często przechodzą od euforycznej radości, zadowolenia do zniechęcenia i depresyjnego smutku. Trudno z tego powodu przewidzieć ich zachowania i reakcje. Leokadia nie lubi przede wszystkim nudy i monotonii, do życia potrzebuje ciągłych zmian, nowych, ożywczych wydarzeń i znajomości. Bardzo towarzyska, nie wyobraża sobie życia bez ciągłych spotkań z innymi ludźmi, bez nowych znajomości i wspólnych inicjatyw. Jedną z naczelnych jej cech jest niezależność – nienawidzi, gdy ktoś jej rozkazuje, gdy próbuje ją sobie podporządkować. To ona raczej ma predyspozycje do kierowania innymi ludźmi.

Przy całym swoim dynamizmie i zmiennym usposobieniu jest Leokadia osobą o silnym poczuciu sprawiedliwości. Potrafi ponieść konsekwencje swoich błędów, potrafi przyznać się do błędu i sprawiedliwie, obiektywnie ocenia zachowania innych ludzi. Gdy nikt nie próbuje kierować nimi, są kobietami pogodnymi, zadowolonymi z życia, szczęśliwymi. Bardzo często ich duża ruchliwość, aktywność i towarzyskość pokrywa tak naprawdę niskie poczucie własnej wartości. W sytuacjach trudnych i kryzysowych ujawnia się ich mała pewność siebie. W miłości stara się zawsze kierować mężczyzną, ma skłonności despotyczne i bywa bardzo zaborcza.

Imieniny Leokadii

Leokadia imieniny obchodzi: 9 grudnia.

Znane imienniczki

  • św. Leokadia z Toledo – męczennica i święta Kościoła katolickiego;
  • Leokadia Halama – polska tancerka, znana jako Loda Halama;
  • Leokadia Małunowiczówna – polska filolog klasyczna, profesor KUL-u;
  • Leokadia Matuszewska – siostra zakonnica, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *