Imię: Leon – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Leon? Kiedy są imieniny Leona i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Leon

Leon – imię męskie pochodzenia greko-łacińskiego. W starożytnej Grecji imię to funkcjonowało jako zdrobnienie imion dwuczłonowych, zaczynających się lub kończących (jak Pantaleon) członem -leon, który pochodzi albo od greckiego słowa oznaczającego „lud” albo „lew”. Jednak już od czasów starożytnych imię to było tłumaczone powszechnie jako „lew”. Wielu papieży i świętych przyjęło imię Leon. Imieniny Leona obchodzimy m.in. 10 listopada, 26 stycznia, 6 lutego, 1 marca, 14 marca, 25 maja, 12 czerwca, 30 czerwca, 3 lipca, 10 września, 10 października.

Mężczyźni o imieniu Leon są zazwyczaj odważni, zdecydowani i pewni siebie. Szybko podejmują decyzję, a wszelkie porażki i trudności w żadnym stopniu nie zniechęcają ich. Każdy Leon czuje się w licznym towarzystwie jak ryba w wodzie i często to właśnie on jest tzw. „duszą towarzystwa”. Do pełni szczęścia i całkowitego zadowolenia potrzebują licznego grona towarzyszy – szczególnie lubią być podziwiani, oklaskiwani i chwaleni. Uwielbiają, gdy prawi się im komplementy.

Mężczyzna o imieniu Leon jest kulturalny i inteligentny. Szczególnie wrażliwy jest na piękno, poezję, sztukę i ładną wymowę. Często mają uzdolnienia literackie i oratorskie. Potrafią odpowiednio zachować się w towarzystwie, a dzięki silnie rozwiniętej intuicji trafnie oceniają charaktery innych ludzi. Są przy tym silni zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Są raczej usposobienia flegmatycznego, mogą być leniwi, uwielbiają spokojne, niespieszne biesiadowanie w towarzystwie. Bardzo nie lubią być sami. W miłości wylewnie, bez oporów i zahamowań okazują uczucia i oczekują tego samego od partnerki. Najlepiej sprawdzą się w zawodach związanych z kulturą i sztuką, ale i w gastronomii lub rzemiośle.

Imieniny Leona

Imieniny Leona są najczęściej obchodzone: 20 lutego, 28 czerwca i 10 listopada. Leon może także obchodzić imieniny: 26 stycznia, 6 lutego, 1 marca, 14 marca, 11 kwietnia, 19 kwietnia, 20 kwietnia, 22 kwietnia, 25 maja, 12 czerwca, 30 czerwca, 3 lipca, 12 lipca, 17 lipca, 20 lipca, 10 września oraz 10 października, .

Znani imiennicy

  • Leon Kruczkowski – polski pisarz i dramaturg;
  • Leon Niemczyk – aktor filmowy i teatralny;
  • Leon Schiller – polski reżyser teatralny;
  • Leon Wyczółkowski – malarz i grafik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *