Imię: Leona – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Leona? Kiedy są imieniny Leony i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Leona

Leona – żeński odpowiednik imienia Leon. W starożytnej Grecji imię Leon funkcjonowało jako zdrobnienie imion dwuczłonowych, zaczynających się lub kończących się członem -leon (jak np. Pantaleon). Sama etymologia przyrostka -leon jest niejasna – pochodzi albo od greckiego słowa „lud” albo od słowa „lew”, jednak już w starożytności przyjęło się, iż Leon oznacza lwa. Imię to pojawiło się także u Rzymian, nie wiadomo czy jako zapożyczenie z greckiego czy niezależnie od Grecji.

Kobiety o tym imieniu są z pewnością artystycznymi duszami. Lubią otaczać się pięknem, interesują się literaturą, sztuką, kulturą i wszelką działalnością artystyczną. Nie dla nich przyziemne przyjemności i zainteresowania. Są bardzo wrażliwe na piękno natury i sztuki i lubią o tym rozmawiać i dzielić się własnymi wrażeniami. Znakomicie odnajdują się w towarzystwie, szczególnie jeśli podziela ono ich pasje i zainteresowania. Przy tej dużej wrażliwości estetycznej Leona (całkiem podobnie zresztą jak Leon) jest silna psychicznie.

Osoby o tym imieniu lubią spokojny, niespieszny tryb życia.  Nie należą do energicznych i dynamicznych kobiet, roztaczają natomiast aurę radosnego spokoju. W miłości i przyjaźni są bardzo czułe i wierne. Lubią, gdy prawi się im komplementy, gdy wylewnie okazuje się im uczucia. Koniecznie potrzebują drugiej osoby do życia. Leona ma również silnie rozwiniętą intuicję, która pomaga jej trafnie i szybko rozpoznawać charaktery ludzi. Gdy wymaga tego sytuacja, kobieta o tym imieniu jest odważna, pewna siebie, łatwo i szybko podejmuje decyzje i nie zniechęca się mimo przeciwności i porażek.

Imieniny Leony

Imieniny Leony są obchodzone najczęściej dnia 11 kwietnia, lecz Leona może także obchodzić imieniny: 26 stycznia, 6 lutego, 20 lutego, 1 marca, 14 marca, 19 kwietnia, 20 kwietnia, 22 kwietnia, 25 maja, 12 czerwca, 28 czerwca, 30 czerwca, 3 lipca, 12 lipca, 17 lipca, 20 lipca, 10 września, 10 października oraz 10 listopada.

Znane imienniczki

  • Leona Zawadzka – polska działaczka oświatowa działająca przed I wojną i po odzyskaniu niepodległości;
  • Leona Lewis – brytyjska piosenkarka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *