Imię: Lesław – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Lesław? Kiedy są imieniny Lesława i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Lesław

Lesław – imię męskie pochodzenia literackiego. Utworzone w XIX wieku na wzór modnych wówczas imion staropolskich i – szerzej – słowiańskich. Podobnie powstało imię Lechosław. Po raz pierwszy imię Lesław odnotowane zostało w XIX wieku w utworze poety Romana Zmorskiego.

Mężczyźni o imieniu Lesław są zawsze statecznymi, pracowitymi i zaradnymi osobami. Starają się zawsze pozostać szlachetnymi i uczciwymi. Z pewnością można na nim polegać w każdej sytuacji. Są jednocześnie bardzo pracowici i zaradni, nie poddają się mimo przeciwieństw i klęsk, ale wytrwale i cierpliwie dążą do wyznaczonego celu. Lesław cechuje się dużymi ambicjami życiowymi, a pracowitość i cierpliwość pomagają mu je skutecznie realizować. Łączy on jednocześnie zaradność i praktyczne podejście do życia  z dużą, żywą inteligencją, znakomitą pamięcią i szerokimi horyzontami umysłowymi. Dlatego nigdy nie poprzestaje na pracy zawodowej, ale zawsze marzy o wyższych celach i wartościach, dąży do uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym. Mężczyźni ci będą znakomitymi inżynierami, mechanikami, lekarzami, ale zawsze będą marzyć o odegraniu jakiejś znacznej roli w życiu innych ludzi.

Dla Lesława bardzo ważne jest dotrzymywanie danego słowa. Zawsze honorowy, będzie za wszelką cenę dążył do spełnienia obietnic i dotrzymania zobowiązań. Bardzo ceni sobie spokój i porządek, źle czuje się w chaotycznym, niespokojnym otoczeniu. Wówczas od razu dąży do zaprowadzenia ładu wokół siebie. Nie lubi udzielać się towarzysko, nie przepada za przyjęciami, za to ważne jest dla niego życie rodzinne. Stara się wychować swoje dzieci na patriotów i dobrych obywateli oraz dba o ich wykształcenie. W miłości nie lubi gwałtownych, emocjonalnych scen i wyznań miłosnych, a sam jest wierny, stały i opiekuńczy.

Imieniny Lesława

Lesław imieniny obchodzi 28 listopada.

Znani imiennicy

  • Lesław Żurek – aktor filmowy, teatralny;
  • Lesław Ćmikiewicz – polski trener i piłkarz;
  • Lesław Maleszka – działacz SKP, dziennikarz Gazety Wyborczej;
  • Lesław Możdżer – polski kompozytor, pianista jazzowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *