Imię: Leszek – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Leszek? Kiedy są imieniny Leszka i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Leszek

Leszek – imię pochodzenia staropolskiego, wywodzi się od słowa lstiti / lścić ‘działać chytrze, podstępnie, sprytem, sposobem, oszukiwać’. W związku z czym może oznaczać ‘człowieka sprytnego, umiejącego zwieść innych ludzi’. Poza tym, w źródłach historycznych możemy odnaleźć jego formy pokrewne takie jak Leszko i Lstek. Niektórzy etymolodzy też uważają, iż stanowi ono formę pierwotną imienia Lech.

Otóż, mężczyzna o tym imieniu zazwyczaj jest skryty, często stoi gdzieś z boku, nie bierze udziału w rozmowie, sprawia wrażenie wyobcowanego. Nie udziela się towarzysko, niechętnie zabiera głos, ale za to jest czujnym obserwatorem. Poza tym, w pracy jest ceniony za profesjonalizm i dokładność, bowiem zawsze wszystkie powierzone mu obowiązki wykonuje tak, jak należy. Niestety, przeważnie w życiu osobistym jest mu trudno porozumieć się z partnerką życiową, gdyż ciągle ma mu za złe to, iż nie mówi jej wszystkiego, tylko posiada ciągle jakieś tajemnice, które ukrywa przed nią.

Ponadto, Leszek ceni sobie spokój, ciszę i porządek. Oprócz tego, zawsze wie czego chce i wytrwale dąży do zrealizowania swoich celów. A, co najważniejsze jest osobą asertywną, nie łatwo go namówić do zrobienia czegoś, gdy nie ma na to ochoty. Potrafi mówić „nie”, co nie jest przecież takie łatwe. Trzeba także powiedzieć o tym, iż Leszek przeważnie jest zaborczy, w szczególności gdy chodzi o jego bliskich. Nie posiada żadnych kompleksów, a jeżeli już jakieś ma, to skrzętnie je ukrywa, gdyż nigdy otwarcie nie przyzna się do swoich słabości. Czasami jest zaopatrzony w siebie, ale nie można powiedzieć, iż uważa się za lepszego od innych. Ale, co najważniejsze nie jest w stanie nikomu wyrządzić krzywdy, bowiem wbrew pozorom Leszek jest łagodny jak baranek. Dlatego mimo wielu wad posiada kilku zaufanych przyjaciół, na których zawsze może liczyć i odwrotnie.

Imieniny Leszka

Imieniny Leszka są obchodzone dnia 3 czerwca

Znani imiennicy

  • Leszko I – legendarny władca Polski,
  • Lestek – książę Polan,
  • Leszek Balcerowicz – polski ekonomista,
  • Leszek Kołakowski – filozof,
  • Leszek Mariusz Kubicki – polski prawnik,
  • Leszek Miller – polski polityk,
  • Leszek Pękala – były oficer Służb Bezpieczeństwa,
  • Jan Lechoń, właść. Leszek Józef Serafinowicz – polski poeta, prozaik, krytyk literacki,
  • Leszek Drogosz – polski bokser, trzykrotny mistrz Europy,
  • Leszek Biały – książę z dynastii Piastów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *