Imię: Lucjusz – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Lucjusz? Kiedy są imieniny Lucjusza i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Lucjusz

Lucjusz – imię męskie pochodzenia łacińskiego, należące do nielicznej grup najstarszych imion rzymskich (tzw. imion właściwych, inne to Marek, Tyberiusz, Aulus, Maniusz, Gajusz, Kwintus, Publiusz, Tytus). Imię Lucjusz oznacza „dziecko urodzone o brzasku” (prima luce natus). Żeńską formą tego imienia jest Łucja.

Mężczyźni obdarzeni tym imieniem należą do osób statecznych, spokojnych i solidnych. We wszystkim co robi jest dokładny i skrupulatny. Stara się nigdy nie zaniedbać swoich obowiązków. Cechuje się także silnym poczuciem sprawiedliwości. Lucjusz jest zazwyczaj uczciwym, szlachetnym, dobrym człowiekiem, który żyje zgodnie z wyznawanymi przez siebie wartościami i stara się zawsze bronić swoich ideałów. W życiu jest konserwatystą i tradycjonalistą – nie lubi wszelkich zmian i nowości, szanuje tradycję, dawne obyczaje. Jest również patriotą, dla którego sprawy ojczyzny i problemy najbliższej „małej ojczyzny” nie są obojętne. Niezmiernie istotne jest dla niego życie wypełnione solidną pracą, która nadaje sens naszemu istnieniu. Stara się również wychować swoje dzieci na uczciwych, sprawiedliwych i pracowitych ludzi.

Lucjusz jest również człowiekiem bardzo rozsądnym i ostrożnym. Wszelkie działania podejmuje po głębokim namyśle, dzięki czemu unika wielu błędów i pochopnych działań. Mężczyzna o tym imieniu będzie miał zazwyczaj inteligencję analityczną, będzie skrupulatnie rozkładał problem na czynniki pierwsze. Brakuje mu przede wszystkim spontaniczności, energiczności i beztroski. Bardzo poważny, ale i poważnie traktuje miłość. Możemy być pewni, że nigdy nie zdradzi partnerki, nie będzie kłamał, szukał wykrętów i usprawiedliwień, ale z szacunkiem i ogromną troską będzie podchodził do związków. Jest wzorowym mężem i ojcem, stałym przyjacielem, który nie zawodzi. Niejednokrotnie zbyt poważnie podchodzi do życia i nie potrafi odprężyć się i beztrosko bawić.

Imieniny Lucjusza

Imieniny Lucjusza są najczęściej obchodzone 4 marca, lecz Lucjusz może także obchodzić imieniny 8 lutego, 11 lutego, 18 lutego, 24 lutego, 22 kwietnia, 23 maja, 28 maja, 20 sierpnia, 10 września, 19 października oraz 3 grudnia.

Znani imiennicy

  • Lucjusz Domicjusz Aurelian – cesarz rzymski w latach 270 – 275 n.e.;
  • Lucjusz Antoniusz – brat Marka Antoniusza, polityk rzymski;
  • Lucjusz Witeliusz – prokonsul Syrii, cenzor i konsul rzymski;
  • Lucjusz Korneliusz Sulla – rzymski polityk, dowódca i dyktator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *