Imię: Lucyna – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Lucyna? Kiedy są imieniny Lucyny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Lucyna

Lucyna – imię o pochodzeniu starożytnym, ma źródłosłów łaciński – zawarte w nim słowo „lux” oznaczało światło, natomiast słowo „lucina” oznacza „niosąca światło” oraz „narodziny”. Lucia była rzymską boginią światła i narodzin, patronką porodów i opiekunką istot, które właśnie ujrzały światło dzienne. Przydomek Lucia nadawano też niekiedy bogini Dianie i Junonie.

 Lucyna zawsze swobodnie się wypowiada, nie dbając o konsekwencje. Jest ambitna i pracowita, a przy tym wrażliwa i skryta. Ma też duże poczucie własnej wartości, co czasem utrudnia jej współpracę z innymi. Jednak jest zawsze skora do pomocy, chętnie oddaje swój czas i energię tym, którzy tego potrzebują, nierzadko pracuje jako wolontariuszka. Świetnie odnajduje się w medycynie lub pedagogice, często obdarzona jest naturą badacza. Znakomicie się spełnia w prowadzeniu własnej firmy.

Jest wierna swoim zasadom, ma świadomość obranego celu i dąży do niego nie tracąc czasu na rozterki czy wątpliwości. Można zaufać jej wiedzy, rozsądkowi i opanowaniu. Ma jednak naturę autorytatywną, bywa bardzo uparta, a czasami nietolerancyjna. Ludzie czasami odbierają ją jako dziwaczkę, gdyż bardzo stara się być oryginalna. Ma wielu adoratorów, jednak zazwyczaj ma do nich stosunek instrumentalny.

Imieniny Lucyny

Imieniny Lucyny są obchodzone najczęściej 30 czerwca i 17 października. Lucyna może obchodzić imieniny także 26 października.

Znane imienniczki

  • Lucyna Winnicka – polska aktorka, dziennikarka oraz publicystka
  • Lucyna Malec-Mayer – polska aktorka i piosenkarka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *