Łukasz (imię) – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Łukasz? Kiedy są imieniny Łukasza i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Łukasz

Łukasz to imię pochodzące z języka greckiego. Wywodzi się od słowa “Loukas”, które jest grecką formą rzymskiego imienia Lucius. Dlatego też imię Łukasz wywodzi się tak naprawdę od łacińskiego “lucius” oznaczającego “urodzony o świcie”. Istnieją też inne znaczenia takie jak “pochodzący z Lukanii”, a także “ten, który wstaje o świcie”.

Szczęśliwą liczbą imienia jest czwórka symbolizująca wytrwałość, trwałość rzeczy, stabilność oraz ład i porządek. Osoby o tym imieniu są raczej flegmatyczne, lubią robić wszystko powoli, ale dokładnie. Jest to mężczyzna bardzo spokojny, który nie lubi mieszać się w przeróżne konflikty i kłótnie. Wręcz przeciwnie Łukasz zawsze stara się pogodzić zwaśnione strony. We wszystkim tym, co robi kieruje się zdrowym rozsądkiem i nie pozwala by sława czy pieniądze zamgliły mu oczy. Ma żelazne zasady, których pod żadnym pozorem nie łamie i co najważniejsze stara się je wpoić innym. Raczej trzyma się na uboczu, bo nie lubi rzucać się w oczy i być w centrum uwagi.

Kiedy powierza się mu jakieś zadanie Łukasz robi je dokładnie i rzetelnie. Pomaga mu w tym niezwykła zdolność koncentracji oraz wewnętrzne zorganizowanie oraz obowiązkowość. Nie podejmuje decyzji w pośpiechu, bo wie że nie jest to dobre rozwiązanie. Woli przemyśleć spokojnie sprawy i dopiero później zadecydować. Jest bardzo wytrwały w tym co robi i nigdy się nie załamuje. Potrafi zaufać innym i powierzyć im odpowiedzialne zadania, ale zwykle wychodzi na tym dobrze mimo że wszyscy mówią mu, że nie powinien nikomu bezwzględnie ufać.
W przyszłości raczej wybiera zawody, w których może się spełnić i odnaleźć. Łukasz pragnie odnieść długotrwały sukces. Jednakże jak się okazuje praca nie przesłania mu oczu. Łukasz pragnie założyć rodzinę i zapewnić jej dobry byt. Zbuduje dom, chociaż ciasny ale własny, byle by tylko cieszyć się rodzinnym szczęściem i magiczną atmosferą. Ponadto jest to mężczyzna, który doskonale radzi sobie w roli kochającego męża i zaradnego tatusia.

Imieniny Łukasza

Łukasz obchodzi imieniny: 23 stycznia, 17 lutego, 2 marca, 22 kwietnia, 10 września, 18 października, 31 października, 17 grudnia, 20 grudnia.

Znani imiennicy

  • Łukasz Czarnecki – polski tancerz
  • Łukasz Dzióbek – polski łyżwiarz figurowy
  • Łukasz Ewangelista – święty Łukasz
  • Łukasz Golec – polski muzyk
  • Łukasz Kruczek – skoczek narciarski, obecnie selekcjoner reprezentacji Polski w skokach
  • Łukasz Zagrobelny – polski piosenkarz
  • Łukasz Mróz (Mrozu) – piosenkarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *