Imię: Maciej – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Maciej? Kiedy są imieniny Macieja i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Maciej

Maciej – imię męskie pochodzenia hebrajskiego. Hebrajska forma imienia Matatjahu oznacza „dar od Boga”, „dar Jahwe”. Polska wersja imienia – Maciej powstała prawdopodobnie ze spolszczenia węgierskiego imienia Matyas (wymawiane Maciasz). Co ciekawe, do XVI wieku imiona Maciej i Mateusz nie były w Polsce rozróżniane jako osobne imiona. W średniowieczu popularna była forma Maćko.

Mężczyźni o tym imieniu są zarazem ekstrawertykami i introwertykami. Cechują ich często sprzeczne i kontrastowe cechy i postawy. Bywają zazwyczaj spokojni, cechuje ich równowaga ducha, lubią cichy i łagodny tryb życia. Cenią sobie uroki życia małżeńskiego i rodzinnego, lubią otaczać się pięknem. Należą do osób wrażliwych, bardzo wrażliwi są szczególnie na krzywdę innych. Mają bogate i uporządkowane życie wewnętrzne, zawsze ciekawi są nowych rzeczy, otwarci na nowe dziedziny życia, wiedzę i nowe doświadczenia. Przy tym są zazwyczaj pewni siebie, z zacięciem moralizatorskim.

Macieje, posiadając silną wolę i pewność siebie, bywają jednak uparci i despotyczni. Mówią innym, jak powinni postępować. Są jednocześnie świetnymi doradcami, stąd wymarzone dla nich zawody to psycholog, psychiatra, polityk, nauczyciel. Mają żywą, analityczną inteligencję, całe życie gotowi są uczyć się nowych rzeczy i obce im jest przemęczenie intelektualne. W kontaktach towarzyskich są bardzo szczerzy, otwarci, często mają tendencje do moralizowania. Są naturami wrażliwymi i takimi pozostają w relacjach z kobietami. Brak mu jednak tego, co nazywamy dyplomacją – wszelkie negatywne uwagi wypowiada wprost, bez owijania w bawełnę.

Imieniny Macieja

Imieniny Macieja są najczęściej obchodzone 24 lutego, 14 maja i 30 stycznia. Maciej może także obchodzić imieniny: 3 czerwca oraz 11 listopada.

Znane osoby o imieniu Maciej

  • Maciej Damięcki – polski aktor;
  • Maciej Dowbor – polski prezenter telewizyjny;
  • Maciej Englert – polski aktor i reżyser teatralny;
  • Maciej Kuroń – słynny kucharz;
  • Maciej Musiał – polski aktor;
  • Maciej Maleńczuk – wokalista i gitarzysta, lider zespołu Pudelsi;
  • Maciej Słomczyński – polski pisarz i tłumacz;
  • Maciej Stuhr – polski aktor filmowy i teatralny, syn Jerzego Stuhra, także aktora i reżysera,
  • Maciej Zakościelny – polski aktor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *