Imię: Marceli – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Marceli? Kiedy są imieniny Marcelego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Marceli

Marceli – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Imię to pochodzi od nazwy Marcelli, czyli jednej z gałęzi rzymskiego rodu Klaudiuszów. Wedle innej hipotezy łacińskie imię Marcellus było zdrobnieniem imienia Marcus, czyli Marek. Inna forma tego imienia to Marcel.

Mężczyźni o imieniu Marceli należą do zdecydowanych, energicznych mężczyzn o ekstrawertycznej osobowości. Lubią działać, robić kilka rzeczy naraz, podejmować owe obowiązki. Jedną z naczelnych cech tych mężczyzn jest upór i zdecydowanie – nigdy się nie poddają, nie rezygnują z raz podjętego celu i nie zrażają ich w najmniejszym stopniu porażki i niepowodzenia. Marceli to urodzony przywódca. W każdej sytuacji, w każdym miejscu i w każdym towarzystwie będzie chciał dowodzić, kierować, zarządzać, podejmować decyzje i podporządkowywać sobie innych ludzi. Dzięki swojej energiczności i wojowniczemu usposobieniu niewiele osób potrafi przeciwstawić się mu, a sam Marcel nie będzie bał się rywalizacji, konkurencji i pokonywania przeciwników. Marceli będzie prowokatorem najróżniejszych akcji i inicjatyw i zazwyczaj on będzie znajdował się w centrum uwagi.

W życiu zawodowym mężczyźni ci w każdej dziedzinie i w każdym zawodzie, którego się podejmą, będą chcieli być pierwsi i najlepsi. Szczególnie dobrzy będą w zawodach wymagających konkurencji, rywalizacji, ale i jako przywódcy, kierownicy większych grup ludzi będą sprawdzać się rewelacyjnie. Zawsze wybiegają myślą w przyszłość, planują swoje życie z dużym wyprzedzeniem, ale jednocześnie potrafią cieszyć się chwilą, doceniają uroki codziennych, drobnych przyjemności. Marceli jest mężczyzną bardzo towarzyskim i życzliwym, chętnie spędza czas z przyjaciółmi i zawiera nowe znajomości. W miłości bywa zaborczy i zazdrosny, chce podporządkować sobie partnerkę.

Imieniny Marcelego

Imieniny Marcelego są obchodzone najczęściej: 16 stycznia i 19 lutego. Marceli może obchodzić imieniny także: 19 stycznia, 19 marca, 9 kwietnia, 6 czerwca, 1 sierpnia, 14 sierpnia, 4 września, 7 października, 30 października, 1 listopada, 26 listopada, 29 grudnia oraz 30 grudnia.

Znani imiennicy

  • św. Marceli z Paryża – święty Kościoła katolickiego żyjący w V wieku, jest jednym z patronów Paryża;
  • Marceli Nowotko – działacz komunistyczny, pierwszy przywódca Polskiej Partii Robotniczej (PPR);
  • Marcel Proust – francuski pisarz, autor słynnego cyklu W poszukiwaniu straconego czasu;
  • Marcel Duchamp – francuski malarz, prekursor pop-artu i sztuki konceptualnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *