Imię: Marcelina – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Marcelina? Kiedy są imieniny Marceliny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Marcelina

Marcelina – żeński odpowiednik imienia Marcelin. Imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od słowa marcellus, oznaczającego pierwotnie „plebejski”, później było nazwą jednego z patrycjuszowskich rodów rzymskich, będących jedną z gałęzi rodu Klaudiuszów.

Marcelina należy do kobiet energicznych, zdecydowanych i jednocześnie wrażliwych i subtelnych. Posiada duży temperament i mnóstwo wdzięku, którym podbija serca innych ludzi. Z pewnością cechuje ją duża wrażliwość i intuicja, które sprawiają, iż szybko poznaje się na ludziach i wie, jak postępować z każdym z osobna. Kobiety o tym imieniu świetnie sprawdzają się w roli mediatorek dzięki silnej intuicji i umiejętności obiektywnej obserwacji. Z tych powodów często będzie Marcelina pośredniczyła między skłóconymi przyjaciółmi, będzie pomagała rozwiązać zawiłe i trudne problemy interpersonalne i będzie często pytana o radę przez przyjaciół. Dla niej samej bardzo ważna jest prawdziwa, stała przyjaźń. Na zewnątrz Marcelina pozostaje zawsze spokojna, opanowana i nieco dostojna, ale w środku kipi w niej żywy temperament i silny upór.

Marcelina należy do bardzo ambitnych kobiet, które z uporem i bez względu na konsekwencje dążą do ważnych dla niej celów. Z jednej strony jest wrażliwa i pełna czaru, a z drugiej strony bywa sprytna, zdecydowana, władcza. Kobiety te cechują się inteligencją analityczną, dzięki czemu potrafią surowo i drobiazgowo obserwować otoczenie i wyciągać wnioski. Lubią wydawać rozkazy, rządzić innymi ludźmi i błyszczeć w towarzystwie. Marcelina jest zazwyczaj pełna sprzecznych cech – obok wyrozumiałości i szybkiego wybaczania jest w niej także zawziętość i upór. Gdy zależy im na czymś szczególnie, nie odpuszczą, aż tego nie dostaną. Bardzo ambitne, uparte, żądne władzy nad innymi i błysku podziwu w oczach otaczających je ludzi.

Imieniny Marceliny

Marcelina imieniny może obchodzić w następujące dni: 5 stycznia, 9 stycznia, 14 lipca oraz 17 lipca.

Znane imienniczki

  • Marcelina Czartoryska – z Radziwiłłów, pianistka, mecenas sztuki, działaczka społeczna;
  • Marcelina Grabowska – pisarka, prozaiczka, uczestniczka Powstania Warszawskiego;
  • Marcelina Sembrich-Kochańska – polska śpiewaczka-sopranistka, żyjąca na przełomie XIX i XX wieku, występowała z sukcesami na scenach europejskich;
  • Marcelina Kulikowska – poetka, dramatopisarka, nauczycielka, pisała reportaże, miała feministyczne poglądy,
  • Marcelina Zawadzka – polska fotomodelka i prezenterka telewizyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *