Imię: Marek – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Marek? Kiedy są imieniny Marka i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Marek

Marek – męskie imię; pochodzi od łacińskiego słowa ‘Mart-ico-s’, powstałe od imienia boga Mars, Martis, które oznacza „należący do Marsazwiązany z Marsem„.

Osoby o tym imieniu bywają niespokojne i bardzo niecierpliwe, lecz pełne twórczego zapału. Lubią zmiany i ryzyko. Można powiedzieć, że przychodzą na świat, aby dokonać w nim istotnych i rewolucyjnych przemian. To ludzie czynu, którzy zawsze walczą o swoje. Nie znoszą porażek, nie umieją przegrywać. Żyją po to, by odnosić zwycięstwa.

Przygody to ich żywioł. Wszędzie ich pełno. Pociąga ich to, co nieznane. Wszystkiego muszą spróbować na własnej skórze.

Cechuje ich ponadprzeciętna siła, energia i bujna wyobraźnia. Decyzje podejmują natychmiast i bez zastanowienia. Dłuższe rozważania z pewnością nie są dla nich. Ryzyko jest na stałe wpisane w ich życie. Nie boją się popełnianych błędów. Śmiało brną do przodu.

Wszędzie, gdzie się pojawią, wprowadzają ferment i zamieszanie. Rzeczy, które wcześniej wydawały im się nie do przejścia, nagle stają się łatwe, a wręcz banalne. Mają zdolności przywódcze, często stają na czele tłumu.

Zazwyczaj cieszą się dużym powodzeniem wśród kobiet. Mają świadomość swojej siły przyciągania i bez skrupułów ją wykorzystują. Ich nadmierna pewność siebie, a także przesadne przekonanie o własnych możliwościach i umiejętnościach może niekiedy budzić niesmak.

Imieniny Marka

Imieniny Marka są obchodzone najczęściej: 25 kwietnia, 18 czerwca, 28 września, 7 października, 16 listopada i 22 listopada. Marek może obchodzić imieniny także: 24 lutego, 5 marca, 13 marca, 19 marca, 24 marca, 29 marca, 10 kwietnia, 28 kwietnia, 21 września, 22 października, 24 października oraz 5 listopada.

Znani imiennicy

  • Św. Marek Ewangelista – autor jednej z Ewangelii
  • Marek Piekarczyk – polski wokalista
  • Marek Kotański – działacz społeczny
  • Marek Kondrat – polski aktor
  • Marek Aureliusz – cesarz rzymski
  • Marek Niedźwiecki – dziennikarz muzyczny
  • Marek Hłasko – polski pisarz, prozaik i scenarzysta filmowy
  • Marek Grechuta – polski piosenkarz
  • Marek Zapalski – trener triathlonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *