Imię: Mariusz – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Mariusz? Kiedy są imieniny Mariusza i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Mariusz

Mariusz – imię męskie pochodzenia łacińskiego, starorzymskiego. Pochodzi ono od nazwy rzymskiego rodu Mariuszów lub – wedle drugiej hipotezy – od imienia boga wojny Marsa. W Polsce imię to znane jest od XIII wieku. Obce formy tego imienia to Mario, Marius, Marij.

Mężczyźni o imieniu Mariusz są energicznymi, dynamicznymi i zaradnymi osobami. Odznaczają się dużą ruchliwością i aktywnością i lubią gdy dzieje się wokół nich wiele i gdy sami mogą uczestniczyć w wielu przedsięwzięciach. Do pełnego szczęścia potrzebują być tam, gdzie dzieją się najważniejsze rzeczy. Muszą działać, doradzać, wtrącać się, brać udział w podejmowaniu decyzji, brać odpowiedzialność za pewne przedsięwzięcia, by mogli czuć, że są potrzebni i że się spełniają. Do tego jest Mariusz zazwyczaj osobą pracowitą, przedsiębiorczą. Świetnie sprawdzają się jako organizatorzy, twórcy projektów i kampanii. Bardzo często mężczyźni ci interesują się teatrem, sztuką, tańcem, a gdy uda im się połączyć te pasje z pracą zawodową, wówczas są niezastąpionymi pracownikami. W szczególności lubią podejmować się zadań, za które ponoszą wielką i samodzielną odpowiedzialność – to daje im poczucie ważności i podnosi w ich oczach wartość pracy zawodowej.

Mariusz ceni sobie przyjaźń, przywiązanie i lojalność. Lubi życie towarzyskie, spotkania z przyjaciółmi, ale nie zanadto. Bardziej ceni sobie spokojne i udane życie rodzinne. Sam jest zazwyczaj świetnym małżonkiem i ojcem, zapewnia partnerce i dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Cechuje się żywą inteligencją, analityczną i syntetyczną jednocześnie, co sprawia, iż nie trudne są dla niego żadne operacje myślowe.  Mariusze bywają nieco egocentryczni i zawsze będą oceniać świat i ludzi wyłącznie z własnego punktu widzenia.

Imieniny Mariusza

Mariusz imieniny obchodzi: 19 stycznia, 4 lutego, 9 lutego, 26 kwietnia, 25 maja oraz 31 grudnia.

Znani imiennicy

  • Gajusz Mariusz – wódz rzymski, uznawany za trzeciego założyciel Rzymu, reformator armii rzymskiej (156 p.n.e – 86 p.n.e);
  • Mariusz Max Kolonko – dziennikarz;
  • Mariusz Pudzianowski – polski zawodnik Strong Man i mieszanych sztuk walki (MMA):
  • Mariusz Szczygieł – dziennikarz, reportażysta, prozaik, zdobywca Europejskiej Nagrody Literackiej;
  • Mariusz Wlazły – polski siatkarz;
  • Mariusz Wilczyński – polski reżyser filmów animowanych, performer, malarz;
  • Mariusz Czerkawski – hokeista, zawodnik ligi NHL, olimpijczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *