Imię: Martyna – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Martyna? Kiedy są imieniny Martyny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Martyna

Martyna – imię żeńskie pochodzące z języka łacińskiego i stanowiące żeński odpowiednik imienia Marcin (łacińskiego Martius). Oznacza ono „należąca do Marsa”. Błędnie przyjmuje się, iż imię Martyna pochodzi od imienia Marta, imiona te mają całkowicie odrębne pochodzenie etymologiczne.

Kobiety o imieniu Martyna są energicznymi, zdecydowanymi kobietami o silnej woli i upartym usposobieniu. Kobiety te wiedzą, czego chcą, wyznaczają sobie jasno sprecyzowane cele i konsekwentnie je realizują. Najważniejsze w życiu jest dla nich spełnianie się, rozwijanie się, dlatego uparcie i wytrwale będą robiły to, co daje im satysfakcję, pozwala pokonywać własne ograniczenia i nieustannie rozwijać się. Nie pozwolą one, aby ktoś inny miał narzucać im swoją wolą, decydować za nie lub wpływać na ich życie. Odważnie i zdecydowanie same kierują swoim życiem, nie zważając na opinie i uwagi innych ludzi. Martyna poradzi sobie znakomicie w każdej sytuacji, świetna z niej organizatorka, lubi, gdy wokół niej dzieje się dużo i gdy sama może uczestniczyć w wielu przedsięwzięciach.

Poza swoją energicznością, zdecydowaniem i wewnętrzną siłą, Martyna może podlegać zmiennym nastrojom i łatwo u niej o huśtawkę humoru. W jednej chwili będą szczęśliwe, pełne entuzjazmu i energii do pracy, a za chwile potrafią zniechęcić się, zrezygnować z planowanego działania i złościć się na innych. Szczególnie irytuje ja i wyprowadza z równowagi, gdy rzeczy nie idą po jej myśli. W sytuacji gdy inni odpuściliby i zrezygnowali w danej sytuacji, ona na przekór będzie kontynuować sprawę i uparcie dążyć do jej zakończenia. Potrzebuje bardzo ogniska domowego, gdzie może wytchnąć i odpocząć. Jest świetną matką – pełną entuzjazmu, zapału, ciekawości, które to cechy zaszczepia często swoim dzieciom.

Imieniny Martyny

Imieniny Martyny są obchodzone najczęściej dnia 30 stycznia.

Znane imienniczki

  • Martyna Wojciechowska – polska dziennikarka, podróżniczka, pisarka, zdobywają najwyższe szczyty górskie na świecie;
  • Martyna Jakubowicz – polska piosenkarka, kompozytorka, gra na gitarze;
  • Martina Hingis – tenisistka szwajcarska o słowackich korzeniach, triumfatorka wielu tenisowych turniejów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *