Imię: Mieszko – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Mieszko? Kiedy są imieniny Mieszka i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Mieszko

Mieszko – imię męskie pochodzenia słowiańskiego; jest prawdopodobnie skróconą formą imienia Miecisław (oznaczające „miotać sławę”, czyli „zdobyć rozgłos”). Imię Mieszko było popularne w dynastii piastowskiej, pierwotnie nie występowało poza nią i nie posiadało nazewniczych równoważników w innych językach słowiańskich. Pierwsze zapisane formy tego imienia – w postaci MISCO i MTZLCO – znaleźć możemy m.in. na denarach bitych za czasów panowania Mieszka I lub jego wnuka Mieszka II .

Mężczyźni o tym imieniu są sprawiedliwymi, stałymi charakterami, na których można polegać w każdej sytuacji. Możemy być pewni, że ich „słowo honoru” zawsze poświadcza prawdę, a podjęte przez nich zobowiązania i złożone przez nich obietnice zostaną z całą pewnością spełnione i doprowadzone do końca. Mieszko cechuje się silnym poczuciem sprawiedliwości – potrafi przyznać się do błędu, ponieść konsekwencje swoich czynów, zmienić opinię lub pogląd, gdy są mylne. Bardzo słowni, zrównoważeni, stali. Nie należy obawiać się z ich strony gwałtownych wybuchów gniewu ani zmiennych nastrojów. Mężczyźni ci cechują się zdroworozsądkowym myśleniem, praktycyzmem, ale nie brakuje im także szlachetności i dążenia do wyższych ideałów.

Ogromne poczucie sprawiedliwości i dotrzymywanie wszelkich umów sprawiają, iż Mieszko jest doskonałym „władcą” – kierownikiem, dyrektorem, politykiem, a sam bardzo często dąży do zyskania władzy nad ludźmi. Mężczyźni o imieniu Mieszko są ponadto bardzo zasadniczy i konserwatywni. Nie przyjmują do wiadomości żadnych innowacji, nowoczesnych poglądów, nowinek technologicznych, a kierują się w życiu odwiecznymi zasadami i ideałami. Jako ojcowe bywają niejednokrotnie zbyt wymagający wobec swoich dzieci – chcą, by żyły one zgodnie z wartościami wyznawanymi przez nich. Władczy, zdecydowani, silni wewnętrznie, żądni władzy, bezkompromisowi, konserwatywni – oto jacy są Mieszkowie.

Imieniny Mieszka

Mieszko imieniny obchodzi 1 stycznia.

Znani imiennicy

  • Mieszko I – pierwszy historyczny władca Polski, zapoczątkował dynastię Piastów;
  • Mieszko II Lambert – książę i król Polski w latach 1025-1031, syn Bolesława I Chrobrego;
  • Mieszko Sibilski – polski raper, związany z zespołem Grupa Operacyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *