Imię: Napoleon – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Napoleon? Kiedy są imieniny Napoleona i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Napoleon

Napoleon to imię o pochodzeniu łacińskim, dosłownie oznacza ono mieszkańca Neapolu, osobę pochodzącą z Neapolu. W Polsce było bardzo popularne w XIX wieku ze względu na kult Napoleona Bonaparte. Po zakończeniu epoki napoleońskiej było bardzo rzadko nadawane, obecnie występuje sporadycznie.

Mężczyzna noszący to imię jest obdarzony wielką intuicją i niezwykłym talentem dyplomatycznym. Otoczenie postrzega go jako osobę o sztywnym sposobie bycia, przede wszystkim dlatego, że w życiu kieruje się on przede wszystkim zasadami logiki, nie odruchami serca. To człowiek surowy, krytyczny wobec słabości innych. Jest też jednak szlachetny i życzliwy, przez co na ogół cieszy się sympatią otoczenia. To człowiek o bystrym, aktywnym umyśle, dzięki któremu może dojść do wybitnego stanowiska. Świetnie zna się na ludziach, umie ich przejrzeć i dotrzeć do ich wnętrza. Swojego wnętrza nie lubi pokazywać, swe poglądy wyraża w autorytatywny sposób. Jest dobrym, choć wymagającym przywódcą. Jego zawodowe sukcesy są proporcjonalne do jego zdolności i kompetencji. Ma silną psychikę i jest bardzo pewny siebie. Snuje śmiałe plany, jednak nie zawsze je realizuje. Pragnie znajdować się w centrum uwagi, być podziwianym i szanowanym przez ludzi. To realista twardo stąpający po ziemi, wyznający zasadę, że czasem cel uświęca środki. Jest mało elastyczny w miłości, komplementowanie innych i sztuka uwodzenia to jego słabe strony.

Imieniny Napoleona

Napoleon imieniny obchodzi dnia 15 sierpnia.

Znani imiennicy

  • Napoleon Bonaparte — cesarz francuski
  • Napoleon Cybulski — polski fizjolog, odkrywca adrenaliny
  • Napoleon Chagnon — amerykański antropolog
  • Napoleon Czerwiakowski (1802-82) – botanik
  • Aleksander Napoleon Dybowski (1811-62) – działacz emigracyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *