Imię: Narcyz – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Narcyz? Kiedy są imieniny Narcyza i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Narcyz

Narcyz – imię męskie greckiego pochodzenia, wywodzące się od słowa narkissos, oznaczającego ”narcyz”, które z kolei pochodzi od wyrazu „narkao” znaczącego tyle, co „odurzający, znieczulający„. Imię to znane jest przede wszystkim z mitologii greckiej – młodzieniec Narcyz wpatrywał się tak długo w swe piękne oblicze odbite w wodzie, iż zmarł zakochany w swoim wizerunku. W Polsce imię to występowało już w 1495 roku, a kilku świętych i dwóch błogosławionych (narodowości polskiej) nosiło to imię.

Mężczyźni o imieniu Narcyz należą do osób pewnych siebie, zdecydowanych i znających swoją wartość. Ogromną wagę przywiązują do tego, jak wypadają w oczach innych ludzi, co inni o nich mówią i myślą. Zawsze pewni siebie i swoich racji – zarówno w kontaktach zawodowych, profesjonalnych, jak i w kontaktach towarzyskich i miłosnych. Mimo tego wysokiego poczucia własnej wartości bywają bardzo wrażliwi na opinię innych ludzi, ulegają wpływom innych, poddają się ich woli. Trudno im obejść się bez towarzystwa, bez publiczności, bez aprobaty i odzewu innych ludzi.

Narcyz ma silne zdolności dyplomatyczne, potrafi prowadzić skuteczne pertraktacje i umiejętnie zawierać kompromisy. Sprawdza się świetnie w zawodzie dyplomaty, przedstawiciela handlowego, ale i polityka, konferansjera. Mężczyźni ci bywają bardzo nerwowi, łatwo u nich o zmianę nastroju i humoru z byle powodu. Bardzo towarzyscy, serdeczni dla innych, lubią zawierać nowe znajomości i spotykać się z przyjaciółmi. Jednocześnie lubią chodzić własnymi ścieżkami, będą starali się zachować niezależność w myśleniu i działaniu. W miłości Narcyz bywa bardzo czuły dla partnerki, wrażliwy, ale i zaborczy, kapryśny i zazdrosny. Lubi słuchać pochwał, słów aprobaty, a jednocześnie będzie chciał wywrzeć wrażenie, iż kompletnie nie dba o aprobatę innych.

Imieniny Narcyza

Imieniny Narcyza są obchodzone najczęściej dnia 29 października, lecz Narcyz może także obchodzić imieniny: 2 stycznia, 18 marca, 12 czerwca, 17 września oraz 31 października.

Znani imiennicy

  • Narcyz Celiński – uczestnik powstania styczniowego, zesłany na Syberię, dowódca powstania zabajkalskiego;
  • Narcis De Carreras – prezydent klubu piłkarskiego FC Barcelona w 1968-69 roku;
  • Narcyz Figietti – uczestnik powstania styczniowego, major, uczestnik powstania na Węgrzech w 1848 roku;
  • bł. Narcyz Turchan – duchowny, jeden ze 108 męczenników II wojny światowej, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *