Imię: Nina – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Nina? Kiedy są imieniny Niny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Nina

Nina – imię żeńskie, którego jasnej, jednoznacznej etymologii nie znamy. Z jednej strony w Polce imię to było znane dawniej wyłącznie jako zdrobnienie od Janiny lub Antoniny. Z drugiej strony imię to prawdopodobnie wywodzi się od imienia Ninos, które nosił mityczny fundator Niniwy i imperium asyryjskiego. Główną patronką tego imienia jest św. Nina (Nino), którą znamy także pod imieniem Krystiana i która zaszczepiła wiarę chrześcijańską w Gruzji.

Kobiety o imieniu Nina cechują się melancholijną i wrażliwą osobowością. Zazwyczaj są one bardzo skryte, nie ujawniają swoich myśli i uczuć, do szczęścia i zadowolenia nie potrzebują innych ludzi. Zadowala je ich własne towarzystwo i nigdy nie nudzą się same ze sobą. Obok swojej melancholijności są Niny pogodnymi, uśmiechniętymi kobietami, lubianymi w towarzystwie. Niezwykle rzadko okazują gwałtowne uczucia i emocje, zazwyczaj będą je hamowały i ukrywały w sobie do tego stopnia, iż obserwatorzy mogą je postrzegać jako obojętne i chłodne.

W kontaktach towarzyskich i miłosnych zawsze na początku są ostrożne, nieufne, zachowują rezerwę, lecz gdy zwiążą się z kimś, pozostają wierne i ufne na zawsze. Gdy są nierozumiane, bywają nieco nerwowe i nazbyt pobudliwe. W życiu zawodowym są pilnymi, obowiązkowymi pracownikami. Szanują czas innych i bardzo nie lubią, gdy inni nie szanują ich czasu. Od podwładnych i współpracowników wymagają dokładnego i sumiennego wypełniania obowiązków. Nina jest zawsze profesjonalną, punktualną i dokładną pracowniczką i ma skłonności do rządzenia – zarówno w życiu zawodowym, jak i w życiu rodzinnym. Dzięki swej sumienności i odpowiedzialności świetnie sprawdzi się na stanowiskach kierowniczych.

Imieniny Niny

Imieniny Niny najczęściej obchodzi się 14 stycznia oraz 15 grudnia. Jej imieniny można świętować także: 14 stycznia, 14 lutego, 1 marca, 3 maja, 12 i 24 czerwca, 27 października i 4 listopada.

Znane imienniczki

  • Nina Andrycz – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pisarka, wielokrotnie odznaczana za swą pracę aktorską;
  • Nina Repetowska – aktorka Teatru im. J.Słowackiego w Krakowie, grała też w filmach;
  • Nina Terentiew – prezenterka i dziennikarka TV, przez wiele lat była szefową TVP2.
  • Nina Simone – piosenkarka amerykańska i pianistka, jej twórczość zaliczana jest do jazzu, bluesa, soulu, r&b.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *