Imię: Oktawian – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Oktawian? Kiedy są imieniny Oktawiana i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Oktawian

Oktawian – imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od określania, którym nazywano osoby należące do rzymskiego rodu Oktawiuszów. Jednak może ono także oznaczać ósme dziecko w rodzinie. W Polsce jest znane od wieku XVI, jednak nie cieszy się ono wielką popularnością, bowiem co roku nadawane jest tylko kilkuset chłopcom.

Z pewnością, mężczyzna o tym imieniu jest bardzo dobrą osobą, która nie jest w stanie skrzywdzić nawet muchy. Ponadto, zawsze gotowy jest nieść pomoc wszystkim potrzebujących i nigdy w zamian nie oczekuje zapłaty. Niestety, o swoje interesy nie potrafi już także dobrze dbać jak o sprawy innych ludzi, dlatego raczej rzadko się dorabia pokaźnego majątku. Oprócz tego, Oktawian to typ minimalisty, uważającego, iż nadmiar przedmiotów powoduje tylko kłopoty, w związku z czym im mniej się posiada, tym lepiej.

Nie ulega wątpliwości to, iż Oktawianowi wiele do szczęścia nie potrzeba. Otóż, w zupełności wystarczy mu dom, niekoniecznie własny, a także pensja, która nie musi być wysoka, byle tylko wystarczyła na pokrycie bieżących wydatków. Ważna jest dla niego także rodzina, w szczególności żona i dzieci. Mężczyzna o tym imieniu, często marzy o gromadce swych pociech, jednakże zdaje sobie sprawę z tego, iż nigdy nie byłby im w stanie zapewnić godziwego życia, bowiem nie umie on zarabiać pieniędzy ani znaleźć sobie świetnej pracy. Dlatego uwielbia, gdy w jego domu goszczą dzieci krewnych, przyjaciół czy nawet znajomych i sąsiadów.

Poza tym, Oktawian posiada jedną ogromną pasję, która zajmuje praktycznie cały jego wolny czas. Mowa tu o obserwowaniu przyrody, w szczególności zwierząt. Trzeba także powiedzieć o tym, iż preferuje ciszę i spokój, nie lubi tłocznych i gwarnych miejsc. Bywa, iż godzinami przesiaduje samotnie w lesie, gdyż podziwianie natury wpływa na niego kojąco. Ponadto, nie lubi opowiadać o sobie, gdyż jest osobą dosyć skrytą, tłumiącą emocje w środku.

Imieniny Oktawiana

Imieniny Oktawiana są obchodzone najczęściej: 23 marca i 6 sierpnia. Oktawian może obchodzić imieniny także: 22 marca oraz 2 września.

Znane postacie

  • Oktawian August – pierwszy cesarz rzymski,
  • św. Oktawian – benedyktyn francuski, biskup w Savonie,
  • Jan XII (właściwie Oktawian) – papież.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *