Imię: Olgierd – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Olgierd? Kiedy są imieniny Olgierda i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Olgierd

Olgierd – imię o etymologii litewskiej; wywodzi się od słowa „algirdas”, oznaczającego „chwalony, sławny, wysławiany” (według niektórych językoznawców – „stanowczy, wytrwały”). Było to plemienne imię władców dawnej Litwy, później nadawano je mężczyznom należącym do szlacheckich rodów o korzeniach litewskich. W Polsce znane jest od XIV wieku (pojawiło się wraz z przybyciem Władysława Jagiełły), jednak zaczęto je nadawać dopiero z początkiem XIX wieku. Obecnie nie występuje zbyt często.

Olgierd to mężczyzna obdarzony dużą siłą psychiczną i fizyczną, silną ma też osobowość i charakter. Nie dla niego pozbawione blasku, przeciętne życie. Jest ambitny, pragnie się wyróżniać i mocno zaznaczać swą obecność, ma skłonność do obejmowania przywództwa. Nie stroni od życiowego ryzyka, a podejmowanie śmiałych decyzji jest jego żywiołem. Często bywa porywczy i zapalczywy, więc czasami postrzegany jest jako brutalny maczo, jednak to tylko pozory skrywające wrażliwą naturę. Od najmłodszych lat uwielbia wszelkie przygody, w dorosłym życiu z zamiłowaniem podróżuje nawet w bardzo odległe zakątki.

Mężczyzna noszący to imię jest kulturalny i inteligentny, cechuje go prawdomówność i prostolinijność. Jest dobrze wykształcony, często obdarzony jest zdolnościami oratorskimi, literackimi czy muzycznymi. Ma naturę estety, pociągają go luksusowe samochody, piękne kobiety, alkohol i hazard. Jednak z roli ojca i męża wywiązuje się poprawnie. Idealne dla niego zawody to wojskowy, chirurg, inżynier, budowniczy lub architekt.

Imieniny Olgierda

Olgierd imieniny obchodzi 11 lutego oraz 4 listopada.

Znani imiennicy

  • Olgierd – książę litewski, ojciec Władysława Jagiełły
  • Karol Olgierd Borchardt – polski marynarz, pisarz
  • Olgierd Budrewicz – polski reporter
  • Olgierd Giedyminowic – wielki książę litewski
  • Olgierd Łukaszewicz – polski aktor
  • Olgierd Moskalewicz – polski piłkarz
  • Olgierd Terlecki – pisarz i publicysta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *