Imię: Oskar – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Oskar? Kiedy są imieniny Oskara i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Oskar

Oskar – imię męskie o germańskim pochodzeniu, które oznacza „ten, który otrzymał miecz”. W Polsce imię to pojawia się w dawnych dokumentach w XV wieku. Co ciekawe, inne warianty tego imienia, które przyjęte są także w Polsce to Ansgar i Ansgary.

Mężczyźni o imieniu Oskar są spokojnymi, bardzo rozważnymi i nieco zamkniętymi w sobie osobami o skłonnościach introwertycznych. Nie ufają emocjom i uczuciom, za to zawsze w życiu kierują się rozsądkiem i racjonalizmem. Przed podjęciem każdej decyzji, przed wyrażeniem swojej opinii w szerszym gronie, w każdej sytuacji dokładnie namyślają się, rozważają wszelkie korzyści i straty, poddają wszystko chłodnej, logicznej i racjonalnej ocenie. Nie dowierzają namiętnościom, emocjom i uczuciom i sami zawsze kryją je głęboko w sobie, bojąc się i nie potrafiąc ich okazać. Oskar nie lubi przede wszystkim i w zasadzie nie potrafi podejmować ryzyka. Zawsze bardzo ostrożny, rozważny, woli zachować to co ma i co do tej pory zdobył niż podjąć ryzyko, by zyskać coś bardziej wartościowego.

Oskar należy do tego rodzaju osób, które boją się zmian i zawsze dla niego atrakcyjniejsze jest to, co pewne, stałe i znane niż to, co nowe, nieznane i niepewne. Mężczyźni o tym imieniu należą do domatorów, którzy będą pracować w jednym miejscu przez całe życie i sami nie będą nigdy dążyć do zmiany pracy. Będą jeździć na wakacje w to samo miejsce, spotykać się z tymi samymi znajomymi. W miłości jest stały i wierny, ale brakuje mu fantazji i spontaniczności. W życiu zawodowym są solidnymi, dokładnymi pracownikami, którzy wytrwale dążą do postawionych sobie celów. Niezwykle rzadko zmieniają poglądy i przekonania.

Imieniny Oskara

Oskar imieniny obchodzi dnia 3 lutego.

Znani imiennicy

  • Oskar Kolberg – polski etnograf żyjący w XIX wieku, badający polski folklor, także kompozytor;
  • Oscar Wilde – poeta pochodzenia irlandzkiego, dramatopisarz, którego twórczość prezentuje modernistyczny estetyzm;
  • Oskar Kokoschka – malarz austriacki, grafik, którego twórczość wpisuje się w nurt ekspresjonizmu;
  • Oskar Schindler – niemiecki przedsiębiorca, który w czasie II wojny światowej uratował przed śmiercią w obozach koncentracyjnych przymusowych pracowników Żydów z jego fabryki, o nim Steven Spielberg nakręcił film Lista Schindlera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *