Imię: Pius – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Pius? Kiedy są imieniny Piusa i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Pius

Pius – imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od słowa oznaczającego ‘pobożny cnotliwy’. Warto powiedzieć o tym, iż pierwszy raz pojawiło się jako przydomek u cesarza rzymskiego Antonina Piusa. A, co ciekawe imię to nosiło aż 12 papieży. W Polsce występuje niezwykle rzadko, nadawane jest raz na kilka, kilkanaście lat.

Po pierwsze, mężczyzna o tym imieniu jest mężczyzną bardzo uczciwym, nigdy nie posługuje się kłamstwem ani podstępem, bowiem ceni sobie prawdę. Ponadto, w drugim człowieku zawsze stara się dostrzec dobro, nie ocenia go z góry, tym bardziej po wyglądzie zewnętrznym czy stroju. Poza tym, Pius jest sprawiedliwy i postępuje zgodnie z dekalogiem. Oczywiście, można go uznać za osobę religijną, gdyż ufa Opatrzności Bożej, często się modli i chodzi do kościoła, ale zapewne nie jest fanatykiem religijnym oraz nie obnosi się ze swoją pobożnością, aby inni mówili, jaki to jest prawym człowiekiem.

Nie ulega wątpliwości to, że Pius posiada liczne zdolnościw tym przywódcze, dlatego doskonale się naddaje na stanowiska kierownicze, gdyż wśród podwładnych cieszy się ogromnym autorytetem. Oprócz tego, jest bardzo energiczny, wszędzie go pełno, potrafi w zawrotnym tempie wykonać powierzone mu zadanie i to w dodatku precyzyjnie. Z pewnością, mężczyzna o tym imieniu jest także zaradny, umie zadbać o swoje interesy, dlatego zazwyczaj w życiu dobrze się mu powodzi. Trzeba podkreślić również to, że ważna jest dla niego rodzina, której jest gotów bronić za wszelką ceną, gdyż wręcz uwielbia swoją żonę i dzieci. A, co najważniejsze w jego domu zawsze panuje przyjazna atmosfera, pełna miłości i wzajemnego zaufania. Należy zwrócić uwagę na to, że Pius to człowiek z pasją, mający zawsze rozległe zainteresowania i nietypowe hobby, któremu poświęca wiele czasu, ale nigdy kosztem swych bliskich.

Imieniny Piusa

Imieniny Piusa są obchodzone najczęściej dnia 11 lipca, lecz Pius może także obchodzić imieniny: 30 kwietnia, 5 maja, 21 sierpnia oraz 23 września.

Znani imiennicy

  • św. Pius I – papież,
  • św. Pius V (Michele Ghislieri) – papież
  • św. Pius X (Giuseppe Sarto) – papież,
  • Franciszek Pius Radziwiłł – członek Tymczasowej rady Stanu,
  • Józef Pius Dziekoński – polski architekt i konserwator zabytków,
  • Maurycy Pius Rudzki – polski geofizyk i astronom,
  • Agust Piust Dzieduszycki – szambelan austriacki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *