Imię: Protazy – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Protazy? Kiedy są imieniny Protazego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Protazy

Protazy to imię pochodzenia greckiego. Jest to zdrobnienie imienia dwuczłonowego typu Pr-tarchos. W języku greckim imię to było zapisywane jako Protas (protos – “pierwszy, pierworodny, najlepszy”), a po łacinie Protasius. Istnieje wiele zdrobnień i form skróconych takich jak: Protazek, Protazik, Protek, Prociu, Prociaczek, Procik, Procio, Prociu, Prot, Protazeczek, Protazko, Protejzy, Protek, Protex, Protul, Protulek, Protuś. W Polsce jest to raczej mało popularne imię. Wszyscy jednak kojarzą je przede wszystkim z lekturą “Pan Tadeusz” Mickiewicza, gdzie jeden z bohaterów, woźny, nosi to właśnie imię.

Jest to człowiek bardzo wrażliwy na czyjeś nieszczęście. Potrafi współczuć i nigdy nie wyśmiewa się ze słabszych. Wręcz przeciwnie zawsze wyciąga do nich pomocną dłoń bez względu na to kim są. Dlatego też jest lubiany i raczej nie ma wrogów, nie wliczając tych którzy są po prostu zazdrośni. Ma wielu przyjaciół, którym ufa, mimo że oni czasem płatają mu figle. Jest osobą, która lubi i umie wysłuchać, co sprawia że każdy chce się zwierzyć tylko Protazemu. Nie lubi siedzieć bezczynnie, prowadzi życie w biegu.

Kiedy coś się dzieje ma pewność, że jest potrzebny. Nieustannie poszukuje szczęścia podróżując po całym świecie, co daje mu możliwość pogłębienia swoich zainteresowań i zdobycia nowych doświadczeń. Ma wysoko postawione cele, do których dąży nawet przez całe życie. Nie zrażają go porażki, ale wręcz przeciwnie utwierdzają go w tym co robi. Często napotyka na słowa krytyki i inne trudności.

Istnieją przysłowia związane z tym imieniem:

  • „Protazy, Gerwazy groch wazy”
  • „Jeśli na świętego Prota jest pogoda albo słota, na świętego Hieronima deszczyk jest albo go nie ma”
  • „Na święty Protazy każdy się poparzy”

Imieniny Protazego

Imieniny Protazego są obchodzone najczęściej dnia 19 czerwca, lecz Protazy może także obchodzić imieniny: 4 sierpnia oraz 24 listopada.

Znani imiennicy

  • Protais Zigiranyirazo (ur. 1938) – biznesmen i polityk rwandyjski
  • św. Protazy Chŏng Kuk-bo (1799–1839) – koreański męczennik, święty Kościoła katolickiego
  • Antoni Protazy Potocki (1761–1801) – starosta guzowski, wojewoda kijowski, jeden z pionierów polskiego kapitalizmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *